Narodowy rezerwat przyrody Čantoryje


Na mapach: 49°40′45,85″N 18°47′17,25″E/49,679403 18,788125

Narodowy rezerwat przyrody Čantoryje w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Narodowy rezerwat przyrody Čantoryje (cz. Národní přírodní rezervace Čantoryje) – narodowy rezerwat przyrody w północno-zachodniej części Beskidu Śląskiego, obejmujący południowo-zachodnie stoki w obszarze podszczytowym Wielkiej Czantorii. Administracyjnie leży na terenie Czech, w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Frydek-Mistek, na terenie wsi Nydek.

  • typ: leśny
  • utworzony: 1988
  • powierzchnia: 39,45 ha
  • wysokość: 720–958 m n.p.m.

Na terenie NPR Čantoryje ochronie podlegają zbiorowiska leśne o charakterze naturalnym: żyzna buczyna karpacka oraz kwaśna buczyna górska. W drzewostanie dominuje buk z domieszką jodły oraz świerka, rzadziej klonu. Wiek najstarszych drzew szacowany jest na 220 lat. W podszycie występuje cis pospolity. Do charakterystycznych gatunków runa należą paprocie: nerecznica samcza i szerokolistna, paprotnik Brauna i kolczysty, wietlica samicza, cienistka trójkątna. Do okrytonasiennych należą m. in. goryczka trojeściowa, lilia złotogłów oraz śnieżyczka przebiśnieg.

Z ptaków na terenie rezerwatu gniazduje kruk, orzechówka i (rzadko) pszczołojad. Z gryzoni została tu stwierdzona mysz smużka, która na Czantorii osiąga swą północno-zachodnią granicę występowania w Karpatach. Charakterystycznymi gatunkami bezkręgowców są ślimak pomrów błękitny, chrząszcz wynurt oraz motyl mieniak tęczowiec

Wzdłuż dolnego skraju rezerwatu biegną znaki czerwone czeskiego szlaku turystycznego z Trzyńca na Wielką Czantorię, zaś ponad skrajem górnym – znaki czarne polskiego szlaku z Goleszowa również na Wielką Czantorię.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Narodowy rezerwat przyrody Čantoryje" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy