Naskałka pełzająca


Naskałka pełzająca w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Naskałka pełzająca (Loiseleuria procumbens (L.) Loisel.) – gatunek rośliny z rodziny wrzosowatych (Ericaceae Juss.). Występuje naturalnie w klimacie umiarkowanym półkuli północnej[3]. Jest często zaobserwowany w Alpach Centralnych, natomiast jest rzadko spotykany w Północnych i Południowych Alpach Wapiennych[4].

Morfologia | edytuj kod

Okaz rosnący na Grenlandii
Pokrój
Zimozielona krzewinka dorastająca do 1–3 cm wysokości o płożących pędach[4].
Liście
Naprzeciwległe. Mają jajowato lancetowaty kształt. Mierzą do 7 mm długości i 2 mm szerokości. Są skórzaste. Blaszka liściowa jest całobrzega, lekko podwinięta na brzegach. Mają widoczne wgłębienie na wierzchu liścia, wzdłuż nerwu głównego[4].
Kwiaty
Zebrane po 2–5 w kwiatostany, rozwijają się na szczytach pędów. Osadzone są na krótkich szypułkach. Mają 5 działek kielicha o czerwonawej barwie. Płatki są zrośnięte u nasady, mają różową barwę, są szeroko rozpostarte, nieco zaostrzone przy wierzchołku, dorastają do 5–6 mm szerokości[4].
Owoce
Torebki o okrągławym kształcie[4].
Gatunki podobne
Roślina jest podobna do gatunku Phyllodoce caerulea, który osiąga większe rozmiary – dorasta do 10–35 cm wysokości. Charakteryzuje się też węższymi liśćmi o szorstkim brzegu. Ponadto kwiaty są zwisające, a płatki są zrośnięte, przybierając kształt dzwonka[4].

Biologia i ekologia | edytuj kod

Rośnie na skałach, graniach oraz zaroślach krzewinkowych. Preferuje podłoże kamieniste, o kwaśnym odczynie, ubogie w wapń, w miejscach gdzie zimą nie zalega śnieg. Występuje na wysokości od 2000 do 2400 m n.p.m. Kwitnie od czerwca do lipca[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2017-02-21].
  2. a b Loiseleuria procumbens (L.) Loisel. (ang.). The Plant List. [dostęp 21 lutego 2017].
  3. Taxon: Kalmia procumbens (L.) Gift et al. ex Galasso et al. (ang.). U.S. National Plant Germplasm System. [dostęp 21 lutego 2017].
  4. a b c d e f g Wolfgang Hensel: Rośliny Alp. Rozpoznać – Podziwiać – Chronić. Warszawa: Bauer-Weltbild Media, 2001, s. 49. ISBN 83-88729-72-1. (pol.)
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Naskałka pełzająca" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy