National Aboriginal Achievement Award


National Aboriginal Achievement Award w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

National Aboriginal Achievement Award (NAAA, Krajowa Nagroda za Osiągnięcia Tubylcze) - doroczna nagroda przyznawana przez National Aboriginal Achievement Foundation (Krajową Fundację Osiągnięć Tubylczych) z Kanady.

Charakterystyka | edytuj kod

Nagrodę ustanowiono w 1993 r. w związku z proklamowaniem przez ONZ Międzynarodowej Dekady Ludów Tubylczych Świata. Nagroda ma honorować i promować wybitne osiągnięcia przedstawicieli tubylczej społeczności Kanady.

Co roku nagrodę przyznaje się czternastu osobom w różnych kategoriach takich jak: zdrowie, prawo, nauki polityczne, kultura, sztuka, itp. Jedną z nagród przyznaje się wybitnej młodej osobie (w wieku od 15 do 24 lat), inną - za całokształt życiowych osiągnięć. Nagrody przyznaje dziesięcioosobowa Kapituła złożona z poprzednich laureatów nagrody.

Osoba ubiegająca się o nagrodę musi być członkiem jednego z Pierwszych Narodów, Inuitem lub Metysem. Musi też posiadać wybitne osiągnięcia osobiste, być stałym mieszkańcem Kanady lub osobą urodzoną w Kanadzie.

Doroczna gala wręczenia nagród, organizowana z udziałem ok. 2500 gości z Kanady i zagranicy, transmitowana jest przez kanadyjskie stacje telewizyjne (w tym: CBC, Global Television i APTN).

Laureaci | edytuj kod

Wśród dotychczasowych laureatów NAAA byli m.in.:

Laureatami NAAA za rok 2007 w poszczególnych kategoriach są:

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "National Aboriginal Achievement Award" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy