National Geographic


National Geographic w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Logo National Geographic – żółta ramka

National Geographic (w skrócie NG; wcześniej The National Geographic Magazine) – czasopismo wydawane od 1888 roku przez National Geographic Society.

Ukazuje się 12 razy w roku, niekiedy pojawiają się także numery specjalne. Jego charakterystyczną cechą jest żółta obwódka i twardy, „książkowy” grzbiet. Jest jednym z najbardziej znanych na świecie czasopism amerykańskich.

Spis treści

Fotografia | edytuj kod

Oprócz artykułów o krajobrazach, historii czy kulturze rozmaitych miejsc na Ziemi, magazyn publikuje doskonałej jakości fotografie i jest uważany za jedno z prekursorskich czasopism w dziedzinie foto-dziennikarstwa. Już w latach 20. XX wieku magazyn publikował kolorowe fotografie, w owym czasie bardzo rzadkie.

Jednym z najsławniejszych zdjęć „National Geographic” jest „Afgańska dziewczyna”. Zdjęcie to ukazało się na okładce czerwcowego wydania Magazynu z 1985 roku. Autorem zdjęcia jest fotograf Steve McCurry, który zrobił słynne zdjęcie w roku 1984. Przedstawia ono 14-letnią wówczas uciekinierkę z oczami o przenikliwym, pełnym strachu spojrzeniu. Po poszukiwaniach została ona w 2002 roku zidentyfikowana jako Sharbat Gula z plemienia Pasztunów. Żyje ona do dziś w Afganistanie wraz z mężem i trójką córek. Jej historia ukazała się w marcu 2003 roku na łamach miesięcznika, a także jako film dokumentalny pokazany w kanale telewizyjnym towarzystwa.

Magazyn jest też znany z częstego publikowania bardzo dokładnych map regionów, które opisuje w artykułach. Archiwa map były niejednokrotnie wykorzystywane przez rząd amerykański, gdy sam nie miał dostępu do dokładniejszych map we własnych zasobach.

Dopiero w 1960 roku zaczęto publikować zdjęcia na okładce – wcześniej okładka zawierała wyłącznie tekst.

Edycje językowe | edytuj kod

Od 1995 roku magazyn „National Geographic” zaczął się ukazywać w lokalnych wersjach językowych. Po ogólnoświatowej, angielskiej edycji pierwszą była japońska. Obecnie magazyn jest wydawany regularnie w 37 wersjach na całym świecie.

Następujące wersje językowe magazynu przestały się ukazywać:

National Geographic Polska | edytuj kod

Pierwszy numer polskiej wersji magazynu – wydawanego pod nazwą „National Geographic Polska” – ukazał się w październiku 1999 roku, a poprzedził go Numer specjalny, zapowiadający ukazywanie się polskiej edycji „National Geographic”. Pierwszym redaktorem naczelnym był Dariusz Raczko (1999–2005), następnie funkcję tę pełnili: Marcin Jamkowski (2005–2007), Martyna Wojciechowska (2007–2017) i Agnieszka Franus (od 2017)[1]. Polskim wydawcą na zasadzie licencji jest wydawnictwo Hubert Burda Media. Średnia sprzedaż magazynu wynosi 22 057 egzemplarzy (I półrocze 2019)[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Martyna Wojciechowska przestaje kierować „National Geographic Polska”. Zastąpi ją Agnieszka Franus, www.press.pl [dostęp 2017-01-17] .
  2. „National Geographic Polska” liderem sprzedaży w I półroczu, „Podróże” na delikatnym plusie, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-08-29]  (pol.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "National Geographic" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy