National Geographic Society


National Geographic Society w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

National Geographic Society – towarzystwo geograficzne założone 27 stycznia 1888 roku w Stanach Zjednoczonych, jedna z największych światowych organizacji naukowo-edukacyjnych typu non-profit.

Spis treści

Historia i cele | edytuj kod

Siedziba National Geographic Society w Waszyngtonie

Towarzystwo zostało założone przez 33 członków zainteresowanych „zorganizowaniem towarzystwa dla poszerzania i upowszechniania wiedzy geograficznej”. Dyskusja nad formą towarzystwa rozpoczęła się dwa tygodnie wcześniej, 13 stycznia. Pierwszym prezesem został Gardiner Greene Hubbard, natomiast wkrótce potem zastąpił go w tej roli jego zięć, Alexander Graham Bell.

Celem jest zaprezentowanie szerokiej publiczności ogólnej wiedzy o geografii i świecie. W tym celu towarzystwo sponsoruje badania i publikuje miesięcznik „National Geographic”, który pojawił się na rynku pod koniec 1888 roku. Czasopismo jest wydawane w wielu wersjach językowych, także po polsku.

Zakres wiedzy, jaką towarzystwo upowszechnia i badań, jakie finansuje obejmuje, oprócz geografii i innych nauk przyrodniczych, również ochronę środowiska i historię, w tym historię cywilizacji.

National Geographic | edytuj kod

 Osobny artykuł: National Geographic.

„The National Geographic Magazine”, potem tytuł skrócony został do „National Geographic”, jest jednym z najbardziej znanych na świecie czasopism amerykańskich. Ukazuje się 12 razy w roku, niekiedy pojawiają się także numery specjalne. Jego charakterystyczną cechą jest żółta ramka i twardy, „książkowy” grzbiet.

Inne publikacje | edytuj kod

W latach 1919–1975 był publikowany tygodnik „National Geographic School Bulletin”, czasopismo podobne do „National Geographic”, ale skierowane do młodzieży szkolnej – zostało ono zastąpione przez „National Geographic World”. W 1984 roku, towarzystwo utworzyło „National Geographic Traveler” (od 2005 roku ukazujące się po polsku), w 1999 roku „National Geographic Adventure”, a w 2001 roku – „National Geographic Kids” (od 2008 ukazujące się po polsku).

Wydawane też są mapy, atlasy geograficzne oraz liczne albumy i książki, w tym seria poświęcona technikom fotograficznym.

Telewizja | edytuj kod

National Geographic Society wykorzystuje także telewizję jako wygodne medium docierania do domów milionów użytkowników na całym świecie. Początkowo były to serie dokumentalne (nadawane m.in. w TVP2), ale w latach 90. pojawił się także kanał National Geographic Channel, który jest rozpowszechniany w sieciach telewizji kablowej i w telewizji satelitarnej, także w Polsce.

Wsparcie dla projektów badawczych | edytuj kod

Towarzystwo sponsorowało w całości lub częściowo wiele wypraw i projektów badawczych, m.in.:

Towarzystwo sponsoruje też projekty o charakterze społecznym, m.in. mającą siedzibę w Kabulu organizację wspierającą niezależne afgańskie media.

Odznaczenia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Gobierno de Guatemala – Orden del Quetzal para National Geographic por difundir Cultura Maya-Guatemalteca (hiszp.) [dostęp 2013-11-08].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (towarzystwo naukowe):
Na podstawie artykułu: "National Geographic Society" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy