National Wrestling Alliance


National Wrestling Alliance w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

National Wrestling Alliance – jest amerykańską federacją wrestlingu, która powstała w 1948 roku. Od momentu powstania aż do połowy lat 80. była to najbardziej rozpoznawalna marka w profesjonalnym wrestlingu. Pod kontrolą Rady Dyrektorów NWA (składającej się z różnych prominentnych, regionalnych promotorów), działała wcześniej jako organ zarządzający systemem terytorialnym NWA, który uznawał jednego mistrza świata, uczestniczył w wymianie talentów i chronił integralność terytorialną federacji członkowskich.

NWA rozwijało się w Ameryce aż do końca lat 80., kiedy to w wyniku krajowej ekspansji World Wrestling Federation, większość pierwotnych członków zniknęła z rynku. Największy z pozostałych w NWA członków, World Championship Wrestling (WCW), powstały z zasobów Jim Crockett Promotions (który z kolei przejął innych byłych członków NWA) opuścił NWA na stałe w 1993 roku. NWA działała jako organ zarządzający do 2012 roku. Wtedy to prawa do nazwy zostały przeniesione na R. Bruce Tharpe's International Wrestling Corp. Stało się tak w wyniku pozwu wniesionego przeciwko ówczesnemu dyrektorowi wykonawczemu Robertowi Trobichowi i jego firmie Pro Wrestling Organization LLC, która kontrolowała znaki towarowe organizacji. Pod kontrolą Tharpe'a, NWA zmieniła się z organu zarządzającego, opartego na członkostwie w organizację prywatną, która udzielała federacjom licencji do używania nazwy NWA.

Lightning One, firma Billy'ego Corgana, zakupiła NWA 1 października 2017 roku. Umowy partnerskie wygasły, natomiast sama NWA stała się pojedynczą federacją. Począwszy od października tego roku, NWA rozpoczęło swoją pierwszą serię YouTube, Ten Pounds of Gold, która skupiała się głównie wokół mistrza świata wagi ciężkiej NWA i innych wrestlerach tej dywizji. 8 lutego 2018 roku organizacja uruchomiła NWA Network, profesjonalną sieć podcastów zapaśniczych[1].

Spis treści

Tytuły mistrzowskie | edytuj kod

Obecni mistrzowie | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. The Aldis Address launches NWA Network - Subscribe now!. [dostęp 2019-11-06].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "National Wrestling Alliance" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy