Naturalizacja


Naturalizacja w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Naturalizacja (fr. naturalisation)[1] – nadanie cudzoziemcowi obywatelstwa państwa, na terytorium którego się osiedlił. Naturalizacja najczęściej dotyczy imigrantów przybywających z przyczyn ekonomicznych, ale także uchodźców uciekających ze swojego kraju w obawie przed prześladowaniem oraz współmałżonków w związku, w którym jedna ze stron jest cudzoziemcem[2]. Naturalizacja jest dobrowolna, a proces naturalizacyjny wszczynany na wniosek osoby zainteresowanej uzyskaniem obywatelstwa.

Naturalizacja następuje na podstawie zgody uprawnionego organu państwa, po spełnieniu określonych warunków (np. zamieszkiwania przez określony czas na terytorium państwa).

Spis treści

Naturalizacja w prawie polskim | edytuj kod

 Osobne artykuły: Indygenat, Obywatelstwo polskieSposoby nabycia obywatelstwa polskiego.

Uzyskanie polskiego obywatelstwa w drodze naturalizacji reguluje Ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim[3]. Ustawa rozróżnia nadanie polskiego obywatelstwa przez prezydenta oraz uznanie za obywatela polskiego na drodze administracyjnej (u wojewody).

Wybrane przykłady naturalizacji | edytuj kod

Informacje dodatkowe | edytuj kod

  • Prawie milion obywateli Mołdawii złożyło wnioski o obywatelstwo Rumunii w czasie kilku miesięcy od dnia przystąpienia tego kraju do Unii Europejskiej (1 stycznia 2007). Władze w Kiszyniowie są bardzo zaniepokojone, gdyż liczba osób chcących się naturalizować w Rumunii wynosi około 25% populacji Mołdawii. Zgodnie z prawem obowiązującym w Rumunii od 1991, o obywatelstwo może się ubiegać każdy Mołdawianin, który udowodni, że on lub jego rodzice urodzili się na ziemiach należących przed 1940 do Rumunii. Około 3/4 mieszkańców Mołdawii spełnia te warunki[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. Słownik Wyrazów Obcych
  2. Konwencja o obywatelstwie kobiet zamężnych zapewnia, że zawarcie bądź rozwiązanie związku małżeńskiego ani zmiana obywatelstwa przez męża w czasie trwania związku nie wpływają automatycznie na obywatelstwo żony.
  3. Dz.U. z 2020 r. poz. 347
  4. Marek Jerzy Minakowski: Zofia hr. Potocka h. Pilawa (Złota). W: Wielka genealogia Minakowskiego (Wielcy.pl) [on-line]. Dr Minakowski Publikacje Elektroniczne, 2016-09-27. [dostęp 2016-09-27].
  5. Maria Czaplińska: Zofia Oborska z Potockich. W: Elektroniczna wersja biogramu, opublikowanego w 1978 r. w XXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego [on-line]. Narodowy Instytut Audiowizualny. [dostęp 2016-09-27].
  6. Mołdawianie w kolejce po Unijne paszporty. Rzeczpospolita, 10-11 marca 2007

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.

Kontrola autorytatywna (kluczowe zdarzenie):
Na podstawie artykułu: "Naturalizacja" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy