Naturalizm (filozofia)


Naturalizm (filozofia) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Naturalizm (łac. natura, fr. naturalisme) – pogląd ontologiczny w filozofii, według którego istnieje wyłącznie rzeczywistość materialna (natura), czasoprzestrzenna, bez zewnętrznej racji istnienia. Rzeczywistość duchowa albo nie istnieje albo jest sprowadzalna do natury (materii). Naturalizm tłumaczy całość zjawisk działaniem praw przyrody.

W naturalizmie postuluje się zwrócenie całej uwagi na świat przyrody oraz na człowieka i jego dzieła, jest on wtedy bliski humanizmowi. W etyce przejawia się w liberalizmie.

Naturalizm wyrażony w formie metodologicznego postulatu (naturalizm metodologiczny) każe wyjaśniać wszystkie zjawiska w odwołaniu wyłącznie do sfery przyrody, przez przyczyny naturalne. W filozofii nauki termin „naturalizm metodologiczny” we współczesnym znaczeniu wprowadził Paul de Vries[1].

W swoich różnych formach zaprzecza istnieniu odrębnego od materii umysłu ludzkiego, duchowej natury człowieka, idei rozumianych na sposób platoński, świata ponadnaturalnego, Boga czy świata duchowego.

Cechy naturalizmu posiadają:

  1. funkcjonalizm
  2. marksizm
  3. teoria Petrażyckiego

Przypisy | edytuj kod

  1. Por. Paul de Vries, Naturalizm w naukach przyrodniczych. Perspektywa chrześcijańska, Filozoficzne Aspekty Genezy 2011, s. 123.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (ruch filozoficzny):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Naturalizm (filozofia)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy