Nauki ekonomiczne


Nauki ekonomiczne w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 23 gru 2020. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nauki ekonomiczne – jedna z dziedzin naukowych w Polsce zgodnie z uchwałą Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów z dnia 23 czerwca 2003 roku w sprawie określania dziedzin nauki i dziedzin sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (M.P. z 2003 r. nr 40, poz. 586).

Nauki ekonomiczne dzielą się na następujące dyscypliny naukowe:

Ekonomia jako nauka ukształtowała się dopiero w drugiej połowie XVIII wieku, od tego czasu mówi się o historii ekonomii – jednak już od czasów starożytnych (np. Biblia) przejawiały się różne poglądy ekonomiczne (np. podatki), które zgłębić można, studiując historię myśli ekonomicznej (lub względnie historię gospodarczą).

Z kolei zarządzanie (a dokładniej nauki o zarządzaniu) wyodrębniło się jako samodzielna dyscyplina naukowa dopiero pod koniec XIX wieku. Od tego momentu rozgranicza się w naukach ekonomicznych ekonomię i nauki o zarządzaniu jako subdyscypliny.

Spis treści

Studia z zakresu nauk ekonomicznych | edytuj kod

Studia z zakresu nauk ekonomicznych są 3-stopniowe i kończą się uzyskaniem tytułu zawodowego lub stopnia naukowego (można również nadal spotkać się z 5-letnimi jednolitymi studiami magisterskimi):

Kształcenie z zakresu nauk ekonomicznych w Polsce | edytuj kod

Obecnie w Polsce kształcenie w zakresie nauk ekonomicznych odbywa się na 13 kierunkach studiów I oraz II stopnia:

Przypisy | edytuj kod

  1. M.P. z 2010 r. nr 46, poz. 636

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Nauki ekonomiczne" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy