Ndrek Luca


Ndrek Luca w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ndrek Luca, właśc. Ndrekë Luca (ur. 3 września 1927 w Dukagjini, zm. 16 stycznia 1993 w Tiranie) – albański aktor i reżyser.

Życiorys | edytuj kod

W dzieciństwie wraz z rodziną przeniósł się do Szkodry, gdzie ukończył szkołę. Brał udział w ruchu oporu. Po zakończeniu wojny studiował w szkole lotniczej w Belgradzie. W 1950 r. rozpoczął pracę aktora zawodowego początkowo w teatrze wojskowym. Karierę artystyczną przerwał wyjeżdżając do szkoły lotniczej w Belgradzie. Po powrocie do kraju, dzięki wstawiennictwu rosyjskiej reżyserki Ziny Andri zadebiutował 11 listopada 1950 na deskach Teatru Ludowego rolą Shpenda Gjeto w sztuce "Halil i Hajria". W latach 80. zaczął także reżyserować. Zasłynął adaptacją sceniczną opery "Nasza ziemia" (Toka jone) z librettem Kole Jakovy.

W 1963 r. zadebiutował w filmie rolą Tomoriego w Detyrë e posaçme. W swojej karierze zagrał ponad 30 ról filmowych, trzy z nich zostały wyróżnione nagrodami państwowymi. W 1987 odszedł na emeryturę. Pod koniec życia zaangażował się w działalność na rzecz rehabilitacji potępianego w czasach komunizmu Gjergj Fishty.

Jego żoną była aktorka Mimika Luca.

W dwudziestą rocznicę śmierci artysty powstał film poświęcony jego pamięci – Të fala nga Ndrek Luca (reż. Mevlan Shanaj).

Role filmowe | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Ndrek Luca" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy