Nea Salamina Famagusta Larnaka


Nea Salamina Famagusta w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Nea Salamina Famagusta Larnaka) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nea Salamina Famagusta (grec; Νέα Σαλαμίνα Αμμοχώστου) – cypryjski klub piłkarski z siedzibą w Larnace. Do 1974 siedzibą klubu była Salamina.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Klub Nea Salamina Famagusta nazywany również Nea Salamis Famagusta założony został w 1948 w Salaminie. W 1955 zadebiutował w lidze cypryjskiej zajmując w premierowym sezonie trzecie miejsce. Sukces ten powtórzyła Nea Salamina w 1966. W tym samym roku Nea Salamina dotarła do finału Pucharu Cypru. W 1974 w wyniku zajęcia przez wojska tureckie Salaminy i włączenia jej do Cypru Północnego, klub zmuszony był przenieść siedzibę do południowej części wyspy do Larnaki.

W 1979 klub po raz pierwszy spadł z pierwszej ligi. Po rocznym pobycie Nea Salamis powróciła do pierwszej ligi w 1980. Najlepszy okres w historii klubu to pierwsza połowa lat dziewięćdziesiątych. W 1990 Nea Salamina odniosła swój największy sukces w historii zdobywając Puchar Cypru pokonując w finale Omonię Nikozja 3-2. Do tego klub dorzucił Superpuchar Cypru w tym samym roku. Jako zdobywca Pucharu Cypru wystartował w Pucharze Zdobywców Pucharów. Nea Salamina odpadła w I rundzie dwukrotnie ulegając szkockiemu Aberdeen F.C. 0-2 i 0-3.

W 1991 trenerem Nei Salamis został Jerzy Engel i dwukrotnie pod jego wodzą klub kończył rozgrywki na trzecim miejscu w 1993 i 1995. W 1995, 1997 i 2000 klub uczestniczył bez sukcesów w Pucharze Intertoto. Ostatnimi sukcesami Nei Salaminy było wywalczenie czwartego miejsca w lidze w 2000 oraz dotarcie do finału Pucharu Cypru rok później. W 2001 klub po raz drugi spadł do drugiej ligi. W pierwszej dekadzie jeszcze trzykrotnie Nea Salamis spadała do Protathlima B’ Kategorias w 2003, 2008 i 2010, zwykle szybko powracając do najwyższej klasy rozgrywkowej. Od sezonu 2011/2012 klub ponownie znajduje się w A’ Kategorias.

Sukcesy | edytuj kod

Trenerzy w historii klubu | edytuj kod

Europejskie puchary | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "Nea Salamina Famagusta Larnaka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy