Need for Speed ProStreet


Need for Speed: ProStreet w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Need for Speed ProStreet) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Need for Speed: ProStreet (NFS: PS) – gra komputerowa z serii Need for Speed firmy Electronic Arts. Produkcję nad nią ujawniono 31 maja 2007[1]. Światowa premiera miała miejsce 14 listopada, a polska 23 listopada.

Zmianie uległy miejsca rozgrywania wyścigów – zamiast na otwartej przestrzeni będą odbywać się na torach wyścigowych. Zgodnie z zapowiedziami producenta gra toczy się jedynie w dzień a tryb jazdy dowolnej nie został wprowadzony. Na trailerach widoczne są zmiany w stosunku do dotychczasowych wersji – m.in. przywrócono zniszczenia samochodu, które były najbardziej realistyczne w całej serii do czasu powstania Need for Speed: Shift[2]. Wprowadzony w Need for Speed: Carbon tryb Autosculpt decyduje nie tylko o wyglądzie auta, ale też o jego aerodynamice i osiągach. Zastosowano również nowy silnik graficzny. Zmianie uległ także tuning samochodów. Jest teraz bardziej szczegółowy przez co auta są bardziej wyjątkowe i niepowtarzalne, oraz ma większy wpływ na rozgrywkę.

Spis treści

Rodzaje wyścigów | edytuj kod

W NFS: Pro Street są cztery podstawowe tryby wyścigów + wariacje niektórych z nich.

 • Grip
  • Grip – najprostszy tryb rozgrywki (znany w poprzednich NFS`ach jako Circuit) – wyścig odbywa się na zamkniętym torze, do przejechania jest od 2 do 5 okrążeń, a pierwszy na mecie wygrywa. Rywalizuje ze sobą do 8 zawodników.
 • Próba czasowa – wyścig (częściowo) na czas, w którym startuje równolegle 4 kierowców, starających się zdobyć jak najlepszy czas na torze.
  • Klasa gripu – zasady podobne do gripu z małą różnicą – auta są początkowo analizowane według mocy, a następnie przypisywane do grupy A (auta słabsze) i B (auta mocniejsze). W zależności od przydziału gracz musi walczyć jedynie ze swoją grupą – kto pierwszy z grupy przekracza linię mety, ten wygrywa. Jednak często może być gorąco, bo obie grupy walczą na torze w tym samym czasie.
  • Eliminacje sektorowe – najdziwniejsza odmiana gripu. Tor zostaje podzielony na 4 etapy, a na każdym należy zdobyć jak największą liczbę (przyznawanych co punkt kontrolny) malejącej ilości punktów. Każde zdominowanie sektora daje do puli gracza tyle punktów, z jakimi zjawił się na punkcie kontrolnym. Za dominację we wszystkich sektorach jest premia – 500 punktów. Wyścig obejmuje trzy okrążenia, a walkę toczy czterech zawodników.
 • Drift – wyścig odbywa się na krótkim i krętym torze. Należy tak operować autem, by jak najdłużej utrzymywało się w kontrolowanym ślizgu. Każdy zawodnik (oraz gracz) ma 3 przejazdy, a wygrywa ten, który po 3 etapach ma najlepszy wynik za pojedynczy przejazd. Punkty za poślizg obliczane są na podstawie szybkości, długości i kąta wykonanego poślizgu. Można też otrzymać punkty bonusowe – +250 pkt za długi poślizg, +250 pkt za szybkość i +100 za drift z użyciem nitro. Skasowanie wozu powoduje utratę wyników aktualnego wyścigu. UWAGA! W wyścigu drift mogą brać udział tylko samochody z napędem na tylną oś.
 • Drag
  • Drag na 1/2 mili – wyścig odbywa się na prostej trasie. Należy odpowiednio rozgrzać przed startem opony, następnie idealnie wrzucić pierwszy bieg i starać się o kolejne perfekcyjne zmiany biegów. Każdy zawodnik (i gracz) ma do dyspozycji trzy przejazdy, w których stara się osiągnąć najlepszy czas. Zawodnik, który ma po 3 próbach najlepszy czas – wygrywa. Skasowanie wozu powoduje utratę wszelkich wyników w konkurencji.
  • Drag na 1/4 mili – te same zasady co wyżej. Jedyną różnicą jest dystans do pokonania.
  • Jazda na dwóch kołach – Należy na odcinku ¼ mili przejechać jak najdłuższy dystans na dwóch kołach. Każdy ma 3 próby przejazdu. Kto po 3 rundach ma największą odległość – wygrywa.
 • Szybkość
  • Próba prędkości – Jest to wyścig długodystansowy (10-30 km) na w miarę prostej trasie z lekkimi zakrętami. Trudność polega na tym, że należy praktycznie cały czas pędzić ponad 300km/h, jednocześnie nie wypadając z trasy (najlepiej nawet nie dotykając pobocza), bo przy tej szybkości każda stłuczka grozi kasacją auta. Kto dojedzie pierwszy na metę – wygrywa. Rywalizuje do 8 zawodników.
  • Próba prędkości maksymalnych – zasady podobne do tych wyżej – z tą różnicą, że liczą się zsumowane wskazania mierników prędkości. Na trasie takich punktów pomiarowych jest od 3 do nawet 9-10. Kto ma największą sumę na mecie – wygrywa.

Ścieżka dźwiękowa | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Need for Speed screeches up ProStreet. GameSpot, 2007-05-31. [dostęp 31 maja 2007].
 2. Za www.needforspeed.pl

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Seria gier Need for Speed
Na podstawie artykułu: "Need for Speed ProStreet" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy