Nelo Vingada


Nelo Vingada w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eduardo Manuel Martinho „Nelo” Vingada (ur. 30 marca 1953) – portugalski trener piłkarski. Na początku 1994 roku przez cztery miesiące był selekcjonerem reprezentacji Portugalii, w latach 19911996 prowadził z sukcesami jej drużynę młodzieżową.

Spis treści

Kariera piłkarska | edytuj kod

Był zawodnikiem CF Os Belenenses, Atlético CP i FC Tirense.

Kariera trenerska | edytuj kod

Pracę szkoleniową zaczynał w CF Os Belenenses i FC Tirense. Przez pięć lat był asystentem Carlosa Queiroza w reprezentacji Portugalii U-21, która w 1989 i 1991 roku triumfowała w mistrzostwach świata. W 1991 Queiroz odszedł do pierwszej reprezentacji, a swoje obowiązki w drużynie młodzieżowej przekazał Vingadzie, który był jej selekcjonerem w latach 19911996, z krótką przygodą (na początku 1994 roku) z reprezentacją A.

W 1996 roku przyjął propozycję Saudyjskiego Związku Piłki Nożnej i został trenerem narodowej kadry Arabii Saudyjskiej. Mimo zdobycia z nią mistrzostwa Azji oraz wywalczenia awansu do Mistrzostw Świata 1998, na pół roku przed Mundialem został zwolniony.

Powrócił do Portugalii i najpierw krótko pracował w Benfice Lizbona, a od 1999 roku przez cztery lata bez większych sukcesów prowadził CF Maritimo. Później wyjechał do Egiptu i z Zamalkiem Kair zdobył mistrzostwo kraju.

Od 2004 roku pracował w Académice Coimbra, Wydad Casablanca z Maroka, a od sierpnia 2007 roku był selekcjonerem reprezentacji Jordanii. W lutym 2009 został trenerem klubu Persepolis F.C., był nim tylko do maja tego samego roku. Od obecnego sezonu jest szkoleniowcem portugalskiej drużyny Vitória SC.

Sukcesy trenerskie | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Skład reprezentacji Portugalii na Igrzyskach Olimpijskich 1996

Kariera szkoleniowa Trenerzy CF Os Belenenses Trenerzy SL Benfica Trenerzy CS Marítimo
  1. tymczasowo
Trenerzy Académiki Coimbra Trenerzy Zamalek SC
  1. a b c d e tymczasowo
Trenerzy Vitórii SC
  1. tymczasowo
Selekcjonerzy reprezentacji Portugalii

  1. a b c tymczasowo
Selekcjonerzy reprezentacji Arabii Saudyjskiej

  1. tymczasowo
Selekcjonerzy reprezentacji Jordanii

Trenerzy zdobywców Pucharu Azji w piłce nożnej
Na podstawie artykułu: "Nelo Vingada" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy