Neu-Ulm


Na mapach: 48°23′N 10°00′E/48,383333 10,000000

Neu-Ulm w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Neu-Ulmmiasto powiatowe w południowych Niemczech, w zachodniej części kraju związkowego Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Donau-Iller, siedziba powiatu Neu-Ulm. Leży nad Dunajem, który rozdziela miasto od wirtemberskiego Ulm.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Historia Neu-Ulm rozpoczyna się wraz z przejściem Ulm z Bawarii do Wirtembergii w roku 1810. Granicę ustanowiono wówczas na Dunaju, istniejące posiadłości patrycjuszy z Ulm przeszły pod inną zwierzchność i stały się zalążkiem nowego miasta.

Początkowo miejscowość składała się z kilku ogrodów, dworków, gospód i miejscowości Offenhausen i była nazywana prawobrzeżnym Ulm (Ulm am rechten Donauufer). Nazwa Neu-Ulm pojawiła się po raz pierwszy w 1814 roku. Rozwój rozpoczął się kilkadziesiąt lat później, kiedy w 1841 roku zapada decyzja o budowie twierdzy Ulm.

Król Ludwik I Wittelsbach wymógł włączenie Neu-Ulm w obręb twierdzy. W 1853 zbudowano linię kolejową do Augsburga, a wraz z żołnierzami miejscowość stała się siedzibą garnizonu. Cztery lata później przyznano Neu-Ulm herb, choć nie było jeszcze miastem (prawa miejskie otrzymało w 1869 roku od Ludwika II Wittelsbacha).

Największe osiągnięcia miasta przypadły na panowanie burmistrza Josefa Kollmanna: w 1897 połączył linią tramwajową dworce w Ulm i Neu-Ulm, zwodociągował miasto w 1900 roku (wieża ciśnień do dziś jest symbolem miasta), a w 1906 wypuścił miasto poza obręb murów fortecznych.

Po I wojnie światowej zlikwidowano załogę forteczną, ludność i gospodarka rosły jednak dalej i Neu-Ulm stało się miastem dobrobytu. W trakcie II wojny światowej w ruinach legło 80% zabudowań i wszystkie mosty na Dunaju. Odbudowa miasta trwała powoli.

Armia wróciła do miasta w roku 1951, kiedy Neu-Ulm zostało jedną z baz sił amerykańskich, a od 1980 roku dysponowało rakietami średniego zasięgu Pershing II z głowicami nuklearnymi.

Rozwiązanie bazy w 1991 pozostawiło silne znamię na mieście, zarówno w sensie gospodarczym, jak i pozostałych nieruchomości. Na władzach miasta spoczywa trudne zadanie zintegrowania obszaru koszar z resztą miasta. Duże nadzieje pokłada się w modernizacji linii kolejowej MonachiumStuttgart, ponieważ po umieszczeniu dworca pod ziemią zwolni się 14 ha terenów w ścisłym centrum.

Flaga | edytuj kod

Flaga istnieje od roku 1857 i składa się z trzech pasów: czarnego, srebrnego i niebieskiego, na których znajduje się srebrna wieża symbolizująca dawną twierdzę.

Dzielnice | edytuj kod

Obszar miasta uległ znaczącemu powiększeniu w latach 19721977, kiedy przyłączono 9 dawnych miejscowości. W skład miasta wchodzą następujące dzielnice: Burlafingen, Finningen, Gerlenhofen, Hausen, Holzschwang, Jedelhausen, Ludwigsfeld, Offenhausen, Pfuhl, Reutti, Schwaighofen, Steinheim.

Polityka | edytuj kod

Burmistrzem miasta jest Gerold Noerenberg z CSU, rada miasta składa się z 44 osób.

Współpraca | edytuj kod

Miejscowości partnerskie:

Przemysł | edytuj kod

Edukacja | edytuj kod

Szkoły wyższe | edytuj kod

Od 1994 roku miasto jest siedzibą Wyższej Szkoły Zawodowej. Zorientowana na nauki ekonomiczne szkoła była początkowo filią Wyższej Szkoły Zawodowej w Kempten, usamodzielniła się w 1998 roku.

Teatry | edytuj kod

Osoby | edytuj kod

urodzone w Neu-Ulm | edytuj kod

związane z miastem | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Bayerisches Landesamt für Statistik und Datenverarbeitung - Wahl der Gemeinderäte 2008
  2. Bayerisches Landesamt für Statistik und Datenverarbeitung - Wahl der Gemeinderäte 2002
Kontrola autorytatywna (big district town):
Na podstawie artykułu: "Neu-Ulm" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy