Neuenstein (Badenia-Wirtembergia)


Na mapach: 49°12′N 9°35′E/49,200000 9,583333

Neuenstein (Badenia-Wirtembergia) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Neuenstein – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Heilbronn-Franken, w powiecie Hohenlohe, siedziba związku gmin Hohenloher Ebene. Leży ok. 10 km na południowy zachód od Künzelsau, przy autostradzie A6 i linii kolejowej HeilbronnCrailsheim.

Kościół Zamek

Historia | edytuj kod

Panowie Neuenstein, którzy założyli zamek i osadę, po raz pierwszy byli wymienieni jako świadkowie w dokumencie z 1230 r. Za zezwoleniem króla Karola IV Luksemburskiego w 1351 r. Kraft III von Hohenlohe-Weikersheim nadał osadzie prawa miejskie. Dla wzmocnienia obronności miasta nakazał on budowę murów miejskich oraz fos. Popierał rozwój lokalnej gospodarki, nadał m.in. przywilej targowy.

Do 1553 r. miasto znajdowało się pod władzą panów Hohenlohe-Weikersheim. Po podziale dóbr rodu von Hohenlohe miasto stało się siedzibą hrabiego Ludwika Kazimierza i jego potomków z linii Hohenlohe-Neuenstein.

Wraz ze śmiercią hrabiego Wolfganga Juliusza w 1698 r. miasto przeszło pod władzę hrabiów zu Hohenlohe-Öhringen, którzy swą rezydencję mieli w Öhringen.

Kontrola autorytatywna (gmina miejska w Niemczech):
Na podstawie artykułu: "Neuenstein (Badenia-Wirtembergia)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy