New Holland Agriculture


New Holland Agriculture w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ciągnik New Holland TS135A Ciągnik New Holland T7.270 Kombajn New Holland CX880 przy zbiorze rzepaku Prasa kostkująca New Holland

New Holland – marka CNH Global, która jest częścią FIAT Group. Sprzęt rolniczy produkowany pod marką New Holland jest sprzedawany na całym świecie.

Historia New Holland jest sumą integracji czterech marek, które współpracowały i połączyły się: Ford, FiatAgri, Claeys i New Holland.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1895 przez Abe Zimmermana jako New Holland Machine Company w New Holland w Pensylwanii. Kupił on starą stajnię położoną przy North Railroad Avenue na obrzeżach miasta, przeznaczając ją na kuźnię. Największym sukcesem Abrama Zimmermana było skonstruowanie – metodą prób i błędów – odpornych na mróz silników benzynowych, napędzających różne urządzenia wykorzystywane w gospodarstwie, takie jak np.: rozdrabniacz do pasz, piła do drewna, pralka, rozdrabniarka do kamieni, ubijarka do masła. Nowością wprowadzoną przez konstruktora był specjalnie skonstruowany płaszcz wodny silnika (układ kanałów pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną ścianką korpusu silnika, przez które przepływa płyn chłodzący).

W 1947 przedsiębiorstwo zostało kupione przez Sperry Corporation. W 1964 Sperry New Holland kupił Claeys, firmę która wyprodukowała pierwszy samojezdny kombajn zbożowy w 1952 r.

Firma Claeys została założona w 1906 przez Leona Claeys, belgijskiego mechanika, i zaczęła budować młocarnie. W 1909 została zbudowana fabryka w Zedelgem w Belgii, gdzie nadal produkowane są kombajny zbożowe New Holland. W latach 1960. Claeys był jednym z największych producentów maszyn żniwnych w Europie.

Przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją urządzeń do pielęgnacji trawników aż do roku 1974, kiedy jego część sprzedano firmie Ariens. Następnie w 1986 kontrolę nad przedsiębiorstwem zdobył Ford. W 1991 Fiat kupił 80% akcji spółki Ford New Holland, a później nabył całą spółkę. Ford/New Holland kupił Versatile – producenta traktorów. W 1992 roku w Centrum Doskonałości Maszyn Żniwnych w belgijskim Zedelgem wyprodukowano pierwsze kombajny TC.[1] W 1998, kupił O&K (Orenstein and Koppel), firmę z branży budowlanej. W 1998 O&K w Północnej Ameryce został sprzedany Terex-owi, przejęto także Fabrykę Maszyn Żniwnych w Płocku produkującą kombajny zbożowe Bizon gdzie obecnie spółka CNH Polska produkuje kombajny zbożowe New Holland serii TC: TC54, TC56 i TC59AL, prasy rolujące i owijarki oraz zespoły żniwne do wszystkich kombajnów Case IH i New Holland. W 1998 została zawiązana spółka Türk Traktör z Koç Holding A.Ş. produkująca ciągniki w Ankarze[2]. Rok później spółka ta stała się centrum R&D oraz produkcyjnym dla ciągników serii 56-66 oraz wyłącznym producentem układu napędowego serii TDD. W 2000 Fiat objął 90% pakiet akcji CNH Global. W kwietniu 2003 rozpoczęto produkcję modelu TS-A, wyróżniającego się nową nowoczesną kabiną. W maju 2007 roku linię produkcyjną w Jesi opuścił 500 000 ciągnik jakim był TL90A. 22 listopada 2013 roku w płockiej fabryce został wyprodukowany 50 000 kombajn serii TC.[1][3] W 2014 do sprzedaży trafia seria T3F (TTJ) produkowana w Ankarze, która rok później zdobywa tytuł specjalistycznego ciągnika roku 2015[2].

We wrześniu 2018 roku New Holland świętował 20 rocznicę działalności na polskim rynku. Włoskie przedsiębiorstwo rozpoczęło budowanie swojej historii w Polsce od rejestracji spółki New Holland Bizon w Płocku, stając się spadkobiercą Fabryki Maszyn Żniwnych, gdzie przed laty powstawały popularne kombajny Bizon[4].

New Holland współpracuje z następującymi firmami:

 • New Holland Tractors (India) Pvt. Ltd. – produkuje ciągniki rolnicze w Indiach;
 • Al-Ghazi Tractors – produkuje ciągniki rolnicze Fiat New Holland w Pakistanie;
 • Anglo-Thai Motors Ltd – importuje i składa Anglo-Thai New Holland w Tajlandii;
 • DaeDong – importuje ciągniki i sprzedaje pod nazwą DaeDong w Korei Południowej;
 • Harbin – spółka joint venture, produkuje ciągniki New Holland w Chinach;
 • Landini/ARGO SpA – produkuje niektóre modele ciągników dla New Hollanda we Włoszech;
 • Shanghai – spółka joint venture, produkuje ciągniki Shanghai New Holland w Chinach;
 • Shibaura – firma z Japonii, produkuje sprzęty do ogrodu i pielęgnacji trawników dla New Hollanda i CNH Global w Holandii;
 • TTZ – Tashkent Tractor Plant, produkuje niektóre ciągniki New Holland w Uzbekistanie. Spółka joint venture;
 • Türk Traktör – spółka joint venture w Turcji produkująca ciągniki w Turcji;
 • CNH de Mexico – produkuje traktory New Holland w Meksyku;
 • CNH Polska Sp. z o.o. (d. New Holland BIZON) – spółka-córka montująca kombajny, utworzona z rentownej części FMŻ.

Ciekawostki | edytuj kod

 • od piłkarskiego sezonu 2007/2008 firma została sponsorem włoskiej drużyny Juventus F.C. Na tym stanowisku zastąpiła firmę Tamoil.
 • 31 lipca 2011 na farmie koło Lipska kombajn CR1090 Elevation firmy New Holland o mocy 591 KM (435 kW) zebrał 451,2 tony pszenicy w ciągu ośmiu godzin, ustanawiając tym samym nowy rekord świata, uznany przez publikację Księga rekordów Guinnessa. Średnia wilgotność zbieranego ziarna wyniosła 10,9%, a jego ilość uszkodzeń 0,14% przy czystości ziarna 99,5%. Kombajn pracował bez przerwy i bez tankowania, ze średnim zużyciem paliwa 15,14 l/ha. Poprzedni rekord ustanowiony w Wielkiej Brytanii w 1990 r. wynosił 358,09 tony w ciągu ośmiu godzin. Podczas ustanawiania poprzedniego rekordu koncentrowano się tylko na zbiorze ziarna, natomiast kombajn CR Elevation wysypał także ponad 400 ton słomy[5].

Przypisy | edytuj kod

 1. a b http://78.7.116.99/download/nh_presskit/doc/NH_TC_50th_POL.doc.
 2. a b http://www.turktraktor.com.tr/pdf/24faaliyet%20raporu_eng_final.pdf.
 3. Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku.
 4. MojaRola.pl, New Holland świętuje 20 rocznicę działalności w Polsce, 18 września 2018 [dostęp 2018-09-19]  (pol.).
 5. Rekord świata w zbieraniu plonów. Agroserwis, nr 17, 2008, s. 32. ISSN 1230-1825.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "New Holland Agriculture" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy