New Holland Agriculture


New Holland Agriculture w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Ciągnik New Holland TS135A Ciągnik New Holland T7.270 Kombajn New Holland CX880 przy zbiorze rzepaku Prasa kostkująca New Holland

New Holland – część firmy CNH Global, która jest częścią FIAT Group. Sprzęt rolniczy produkowany pod marką New Holland jest sprzedawany na całym świecie.

Historia marki New Holland jest sumą integracji czterech marek, które współpracowały i połączyły się: Ford, FiatAgri, Claeys i New Holland.

Przedsiębiorstwo zostało założone w 1895 przez Abe Zimmermana jako New Holland Machine Company w New Holland w Pensylwanii. Kupił on starą stajnię położoną na North Railroad Avenue na obrzeżach miasta, przeznaczając ją na kuźnię. Największym sukcesem Abrama Zimmermana było skonstruowanie – metodą prób i błędów – odpornych na mróz silników benzynowych, napędzających różne urządzenia wykorzystywane w gospodarstwie, takie jak np.: rozdrabniacz do pasz, piła do drewna, pralka, rozdrabniarka do kamieni, ubijarka do masła. Nowością wprowadzoną przez konstruktora był specjalnie skonstruowany płaszcz wodny silnika (układ kanałów pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną ścianką korpusu silnika, przez które przepływa płyn chłodzący).

W 1947 przedsiębiorstwo zostało kupione przez Sperry Corporation. W 1964 Sperry New Holland kupił Claeys, firmę która wyprodukowała pierwszy samojezdny kombajn zbożowy w 1952.

Firma Claeys została założona w 1906 przez Leona Claeys, belgijskiego mechanika, i zaczęła budować młocarnie. W 1909 została zbudowana fabryka w Zedelgem w Belgii, gdzie nadal produkowane są kombajny zbożowe New Holland. W latach 1960, Claeys był jednym z największych producentów maszyn żniwnych w Europie.

Przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją urządzeń do pielęgnacji trawników aż do roku 1974, kiedy jego część sprzedano firmie Ariens. Następnie w 1986 kontrolę nad przedsiębiorstwem zdobył Ford. W 1991 Fiat kupił 80% akcji firmy Ford New Holland, a później nabył całą firmę. Ford/New Holland kupił Versatile – producenta traktorów. W 1992 roku w Centrum Doskonałości Maszyn Żniwnych w belgijskim Zedelgem wyprodukowano pierwsze kombajny TC.[1] W 1998, kupił O&K (Orenstein and Koppel), firmę z branży budowlanej. W 1998 O&K w Północnej Ameryce został sprzedany Terex-owi, przejęto także Fabrykę Maszyn Żniwnych w Płocku produkującą kombajny zbożowe Bizon gdzie obecnie spółka CNH Polska produkuje kombajny zbożowe New Holland serii TC: TC54, TC56 i TC59AL, prasy rolujące i owijarki oraz zespoły żniwne do wszystkich kombajnów Case IH i New Holland. W 1998 została zawiązana spółka Türk Traktör z Koç Holding A.Ş. produkująca ciągniki w Ankarze[2]. Rok później spółka ta staje się centrum R&D oraz produkcyjnym dla ciągników serii 56-66 oraz wyłącznym producentem układu napędowego serii TDD. W 2000 Fiat objął 90% pakiet akcji CNH Global. W kwietniu 2003 rozpoczęto produkcję modelu TS-A wyróżniającego się nową nowoczesną kabiną. W maju 2007 roku linie produkcyjną w Jesi opuścił 500 000 ciągnik jakim był TL90A. 22 listopada 2013 roku w płockiej fabryce został wyprodukowany 50 000 kombajn serii TC.[1][3] W 2014 do sprzedaży trafia seria T3F (TTJ) produkowana w Ankarze, która rok później zdobywa tytuł specjalistycznego ciągnika roku 2015[2].

We wrześniu 2018 roku, New Holland świętował 20 rocznicę działalności na polskim rynku. Włoskie przedsiębiorstwo rozpoczęło budowanie swojej historii w Polsce od rejestracji spółki New Holland Bizon w Płocku, stając się spadkobiercą Fabryki Maszyn Żniwnych, gdzie przed laty powstawały niezwykle popularne kombajny Bizon[4].

New Holland współpracuje z następującymi firmami:

 • New Holland Tractors (India) Pvt. Ltd. – produkuje ciągniki rolnicze w Indiach;
 • Al-Ghazi Tractors – produkuje ciągniki rolnicze Fiat New Holland w Pakistanie;
 • Anglo-Thai Motors Ltd – importuje i składa Anglo-Thai New Holland w Tajlandii;
 • DaeDong – importuje ciągniki i sprzedaje pod nazwą DaeDong w Korei Południowej;
 • Harbin – spółka joint venture, produkuje ciągniki New Holland w Chinach;
 • Landini/ARGO SpA – produkuje niektóre modele ciągników dla New Hollanda we Włoszech;
 • Shanghai – spółka joint venture, produkuje ciągniki Shanghai New Holland w Chinach;
 • Shibaura – firma z Japonii, produkuje sprzęty do ogrodu i pielęgnacji trawników dla New Hollanda i CNH Global w Holandii;
 • TTZ – Tashkent Tractor Plant, produkuje niektóre ciągniki New Holland w Uzbekistanie. Spółka joint venture;
 • Türk Traktör – spółka joint venture w Turcji produkująca ciągniki w Turcji;
 • CNH de Mexico – produkuje traktory New Holland w Meksyku;
 • CNH Polska Sp. z o.o. (d. New Holland BIZON) – spółka-córka montująca kombajny, utworzona z rentownej części FMŻ.

Ciekawostki | edytuj kod

 • od piłkarskiego sezonu 2007/2008 firma została sponsorem włoskiej drużyny Juventus F.C. Na tym stanowisku zastąpiła firmę Tamoil.
 • 31 lipca 2011 na farmie koło Lipska kombajn CR1090 Elevation firmy New Holland o mocy 591 KM (435 kW) zebrał 451,2 tony pszenicy w ciągu ośmiu godzin, ustanawiając tym samym nowy rekord świata, uznany przez publikację Księga rekordów Guinnessa. Średnia wilgotność zbieranego ziarna wyniosła 10,9%, a jego ilość uszkodzeń 0,14% przy czystości ziarna 99,5%. Kombajn pracował bez przerwy i bez tankowania, ze średnim zużyciem paliwa 15,14 l/ha. Poprzedni rekord ustanowiony w Wielkiej Brytanii w 1990 wynosił 358,09 tony w ciągu ośmiu godzin. Podczas ustanawiania poprzedniego rekordu koncentrowano się tylko na zbiorze ziarna, natomiast kombajn CR Elevation wysypał także ponad 400 ton słomy[5].

Przypisy | edytuj kod

 1. a b http://78.7.116.99/download/nh_presskit/doc/NH_TC_50th_POL.doc.
 2. a b http://www.turktraktor.com.tr/pdf/24faaliyet%20raporu_eng_final.pdf
 3. Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku
 4. MojaRola.pl, New Holland świętuje 20 rocznicę działalności w Polsce, 18 września 2018 [dostęp 2018-09-19]  (pol.).
 5. Rekord świata w zbieraniu plonów. Agroserwis, nr 17, 2008, s. 32. ISSN 1230-1825.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "New Holland Agriculture" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy