Ngộ Ấn


Ngộ Ấn w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ngộ Ấn (ur. 1020, zm. 1088) – wietnamski mistrz thiền ze szkoły vô ngôn thông.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Urodził się w wiosce Kim Bài w Tư Lý. Nazywał się Đàm Khí. Panieńskie nazwisko matki to Cù. Zanim wyszła za mąż mieszkała w pobliżu lasu Mộ. Była świadkiem losu zastrzelonych ptaków i ślubowała, że raczej umrze niż popełni zły czyn.

Pewnego dnia została zgwałcona przez dużą małpę[1], która wyszła z lasu. W wyniku tego wydarzenia zaszła w ciążę i urodziła syna. Ponieważ nie polubiła go, porzuciła syna w lesie. Chłopiec został znaleziony przez mnicha z Czampy o nazwisku Đàm, który przebywał w tej samej wiosce. Mnich ten wychował chłopca i nazwał go Khí (Porzucony).

W wieku dziesięciu lat chłopiec zaczął studiować konfucjanizm. Opanował także sanskryt. Gdy miał dziewiętnaście lat opuścił dom i przyjął pełną ordynację mnisią. Koncentrował się wówczas na dwóch tekstach: Sutrze doskonałego oświecenia i Sutrze Lotosu.

Został uczniem mistrza thiền Quảnga Trí z klasztoru Quán Đỉnh. Po otrzymaniu przekazu Dharmy udał się na górę Ninh Sơn, gdzie wybudował sobie chatkę z trawy. Przyjął także nazwisko Ngộ Ấn (Pieczęć Oświecenia).

Pewnego dnia jakiś mnich spytał go: "Co to jest wielka Droga?" Ngộ Ấn powiedział: "Wielka droga." Mnich kontynuował: "Pytałem o wielką Drogę, a ty odpowiadasz mi o wielkiej drodze. Nie mam pojęcia, kiedy mogę osiągnąć wielką Drogę." Ngộ Ấn powiedział: "Kotek jeszcze nie wie jak złapać mysz." Mnich kontynuował: "Czy kotek ma naturę Buddy?" Ngộ Ấn powiedział: "Nie!" Mnich kontynuował: "Nauczycielu, czy ty masz naturę Buddy?" Ngộ Ấn powiedział: "Nie!" Mnich spytał: "Wszystkie odczuwające istnienia mają naturę Buddy, dlaczego tylko ty jej nie masz?" Ngộ Ấn powiedział: "Ponieważ nie jestem odczuwającą istotą." Mnich kontynuował: "Skoro nie jesteś odczuwającą istotą, to może jesteś Buddą?" Ngộ Ấn powiedział: "Nie jestem ani Buddą, ani odczuwającą istotą."

Czternastego dnia szóstego miesiąca okresu Quang Hựu, czyli w roku 1088, Ngộ Ấn tuż przed śmiercią powiedział następujący wiersz:

Po skończeniu wiersza zmarł. Jego uczniowie utrzymywali żałobę przez trzy lata.

Linia przekazu Dharmy | edytuj kod

Pierwsza liczba oznacza ilość pokoleń mistrzów od 1 Patriarchy indyjskiego Mahakaśjapy.

Druga liczba oznacza ilość pokoleń od 28/1 Bodhidharmy, 28 Patriarchy Indii i 1 Patriarchy Chin.

Trzecia liczba oznacza początek nowej linii przekazu w danym kraju.

Bibliografia | edytuj kod

  • Cuong Tu Nguyen. Zen in Medieval Vietnam. A Study and Translation of the 'Thiền Uyển Tập Anh'. University of Hawai'i Press, Honolulu. 1997. Str. 481. ​ISBN 0-8248-1948-9

Przypisy | edytuj kod

  1. Cuong Tu Nguyen. Zen in Medieval Vietnam. A Study and Translation of the 'Thiền Uyển Tập Anh'. Str. 132
  2. Cuong Tu Nguyen. Zen in Medieval Vietnam. A Study and Translation of the 'Thiền Uyển Tập Anh'. Str. 133
Na podstawie artykułu: "Ngộ Ấn" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy