Ngwevu


Ngwevu w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ngwevurodzaj wymarłego dinozaura z grupy zauropodomorfów[1].

Holotypowym znaleziskiem Ngwevu jest kompletna czaszka z niekompletnym szkieletem pozaczaszkowym, oznakowane jako BP/1/4779, które w przeszłości przypisano do rodzaju masospondyl i gatunku M. carinatus. Jest to pospolicie występujący, wedle Chapelle i współpracowników wręcz ikoniczny bazalny zauropodomorf obszarów południa Afryki, skąd pochodzą szczątki. Do nowego rodzaju przenieśli je w 2019 Chapelle i współpracownicy, wskazując na niespotykany u innych zauropodomorfów zestaw cech i wykluczając inne niż różnorodność międzygatunkowa ich źródła (jak zniekształcenie przez procesy tafonomiczne czy dymorfizm płciowy)[1].

Szkielet poddano badaniu histologicznemu. Odkryto, że pozostawiło go zwierzę niemal w pełni wyrośnięte, liczące przynajmniej 10 lat[1].

Skamieniałości Ngwevu znaleziono w RPA, w skałach należących do formacji Elliot, pochodzącej z jury wczesnej. Na terenie tej formacji, jak też formacji Clarens znaleziono pozostałości takich dinozaurów, jak Antetonitrus ingenipes, Massospondylus kaalae, Aardonyx celestae, Ignavusaurus rachelis, Arcusaurus pereirabdalorum, Pulanesaura eocollum czy Ledumahadi mafube[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d Kimberley E.J.K.E.J. Chapelle Kimberley E.J.K.E.J. i inni, Ngwevu intloko: a new early sauropodomorph dinosaur from the Lower Jurassic Elliot Formation of South Africa and comments on cranial ontogeny in Massospondylus carinatus, „PeerJ”, 7, 2019, e7240, DOI10.7717/peerj.7240 [dostęp 2019-08-09]  (ang.).
Na podstawie artykułu: "Ngwevu" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy