Nić widmo


Nić widmo w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nić widmo (ang. Phantom Thread) – amerykański dramat z 2017 roku w reżyserii Paula Thomasa Andersona. Film był wielokrotnie nagradzany i zdobył sześć nominacji do Oscarów.

Zdjęcia do tego filmu kręcono w Lythe w Anglii.

W filmie występuje Daniel Day-Lewis jako kreator mody mieszkający ze swoją siostrą, graną przez Lesley Manville. Zakochuje się w młodej kelnerce, granej przez Vicky Krieps. Po ukończeniu zdjęć Day-Lewis ogłosił koniec kariery aktorskiej.

Spis treści

Obsada | edytuj kod

Fabuła | edytuj kod

Londyn, lata 50. Sławny projektant mody Reynolds Woodcock projektuje suknie i odzież dla wyższych sfer. Łączy w sobie charyzmę i geniusz oraz skłonność do obsesji i kontroli. Jego siostra, Cyril, zarządza jego luksusowym domem mody i wywiera znaczący wpływ na jego życie. Reynoldsa prześladuje śmierć matki. Ponadto na podszewkach sukni, które tworzy, wyszywa on ukryte wiadomości.

Po prezentacji dzieła dla jednego z klientów Reynolds odwiedza restaurację na wsi i zaczyna interesować się kelnerką o imieniu Alma. Zaprasza ją na randkę, a ona się zgadza. Ich relacja rozwija się: Alma wkrótce wprowadza się do niego i jest jego muzą, asystentką i kochanką. Dziewczyna początkowo wzbudza nieufność Cyril, ale ostatecznie zyskuje jej szacunek dzięki swej konsekwencji i determinacji.

Z początku Almie odpowiada wspieranie i obserwowanie twórczości Reynoldsa, ale ten okazuje się krytyczny i zdystansowany. Ciągle się kłócą: kiedy Alma próbuje zrobić dla niego romantyczną kolację, Reynolds atakuje ją za to, jak przygotowała posiłek, i powtarza, że nie będzie tolerował jakichkolwiek odchyleń od trybu życia, nad którego udoskonaleniem ciężko pracował.

Chcąc odzyskać wpływ na związek, Alma postanawia jego otruć herbatą z dzikimi grzybami, które zebrała przed domem. Podczas szykowania sukni ślubnej dla belgijskiej księżniczki Reynolds poważnie choruje i w halucynacjach widzi ducha swojej matki. Alma opiekuje się nim i wkrótce powraca on do zdrowia. Głęboko poruszony jej oddaniem Reynolds prosi ją o rękę. Alma początkowo się waha, ale zgadza się wyjść za mąż.

Przez pewien czas ich relacje układają się dobrze, ale wkrótce kłótnie powracają. Ponieważ Reynolds uważa, że ​​jego twórczość poważnie ucierpiała przez Almę i małżeństwo, dochodzi on do wniosku, że nadszedł czas, aby porzucić żonę. W odpowiedzi na to Alma podaje Reynoldsowi zatruty omlet. Gdy ten przeżuwa pierwszy kęs, Alma informuje go, że zależy jej na tym, by był słaby i bezbronny, tym samym uzależniony od jej opieki. Po tych wyjaśnieniach Reynolds spożywa resztę omletu, akceptuje swój los i pozwala Amie wypełnić pustkę pozostawioną przez jego matkę.

Kiedy chory Reynolds leży w łóżku, Alma wyobraża sobie ich wspólną przyszłość: mają dzieci, prowadzą bogate życie towarzyskie, a ona bierze czynny udział w prowadzeniu firmy. Przyznaje, że chociaż mogą pojawić się wyzwania, miłość i ich nowy układ pomogą je pokonać.

Produkcja | edytuj kod

W czerwcu 2017 roku pojawiły się informacje, że ponieważ podczas produkcji Robert Elswit był niedostępny, Anderson będzie również autorem zdjęć w filmie. W listopadzie Anderson jednak oświadczył, że zdjęcia były efektem wspólnego wysiłku.

Nagrody i nominacje | edytuj kod

W 2018 roku film Nić widmo został nominowany do Oscara w sześciu kategoriach - za najlepszy film, najlepszą reżyserię, najlepszego aktora pierwszoplanowego (Daniel Day-Lewis), najlepszą aktorkę drugoplanową (Lesley Manville), najlepsze kostiumy oraz najlepszą muzykę, co przełożyło się na statuetkę za najlepsze kostiumy[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. PHANTOM THREAD (15). British Board of Film Classification, 30 listopada 2017. [dostęp 2 grudnia 2017].
  2. Film releases. Variety Insight. [dostęp 28.02.2018]. [zarchiwizowane z tego adresu (23.12.2017)].
  3. Paul Thomas Anderson, Daniel Day-Lewis Eye Reunion on 1950s Fashion Drama (EXCLUSIVE). Variety, 2 czerwca 2016. [dostęp 6 czerwca 2016].
  4. a b Focus’ New Paul Thomas Anderson Pic Starring Daniel Day-Lewis Adds Lesley Manville & Vicky Krieps. Deadline, 1 lutego 2017. [dostęp 2 lutego 2017].
  5. Lesley Manville & More Join Paul Thomas Anderson’s Next Film; Johnny Greenwood Confirmed to Score. The Film Stage, 31 stycznia 2017. [dostęp 2 lutego 2017].
  6. OSCAR WINNERS 2018: SEE THE FULL LIST. oscar.go.com. [dostęp 2018-11-16].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Nić widmo" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy