Niżni Apostolski Przechód


Niżni Apostolski Przechód w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niżni Apostolski Przechód (niem. Apostelscharte D, słow. Nižná apoštolská štrbina, węg. Alagút feletti kapu[1], ok. 1750 m) – przełączka w Grani Apostołów w polskich Tatrach Wysokich. Znajduje się w jej dolnej części między Apostołem II i Apostołem I[2].

Jest to przełączka między dolną ostrogą zachodniej grani Apostoła II i wschodnią granią Apostoła I. Na północ opada do Apostolskiej Depresji, na południe do Apostolskiego Żlebu. Z obydwu stron jest łatwo dostępna. Z przełączki tej prowadzi także najłatwiejsza droga wspinaczkowa na Apostoła I. Od Niżniego Apostolskiego Przechodu z reguły taternicy rozpoczynali przejście Apostolską Granią. Obecnie jednak Grań Apostołów znajduje się w zamkniętym dla turystów i taterników obszarze ochrony ścisłej Tatrzańskiego Parku Narodowego i TANAP-u[3]. Na zachodnich (polskich) zboczach Żabiej Grani taternictwo można uprawiać na południe od Białczańskiej Przełęczy[4].

Autorem nazwy przełęczy jest Władysław Cywiński[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych [dostęp 2020-05-27] [zarchiwizowane z adresu 2006-09-24] .
  2. a b Władysław Cywiński, Grań Żabiego. Przewodnik szczegółowy, tom 7, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 1999, ​ISBN 83-7104-024-5
  3. Turystyczna mapa Słowacji [dostęp 2020-02-11] .
  4. Dozwolone rejony wspinaczkowe w TPN [dostęp 2020-05-10] .
Żabia Grań – odcinek od Wyżniej Spadowej Przełączki do Siedmiu Granatów
Na podstawie artykułu: "Niżni Apostolski Przechód" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy