Niżnia Koprowa Przełęcz


Na mapach: 49°10′24,4″N 20°03′04,6″E/49,173444 20,051278

Niżnia Koprowa Przełęcz w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niżnia Koprowa Przełęcz (słow. Nižné Kôprovské sedlo) – położona na wysokości 2094 m n.p.m.[1] (według wcześniejszych pomiarów 2120 m) wąska przełęcz w głównej grani odnogi Krywania, pomiędzy Małą Koprową Turnią (2213 m) a Koprowymi Czubami. Jest to najniższa przełęcz w grani łączącej Hlińską Turnię (2341 m) z Koprowym Wierchem (2366 m). Przejście przez przełęcz łączy Dolinę Hlińską z Doliną Mięguszowiecką, bezpośrednio ponad kotłem Małego Stawu Hińczowego w Dolince Szataniej. Mimo że jest to najniższa przełęcz w grani rozdzielającej te doliny, nie jest obecnie wykorzystywana jako przejście pomiędzy nimi. W tym celu używana jest leżąca nieco wyżej (2148 m) Wyżnia Koprowa Przełęcz.

Dawniej trasa z Zakopanego przez Dolinę Gąsienicową, Liliowe, Zawory i Dolinę Hlińską do Doliny Mięguszowieckiej prowadziła właśnie przez Niżnią Koprową Przełęcz. Trasa ta została dla turystów zamknięta. Przejście to było też znane od dawna koziarzom.

Pierwsze odnotowane przejścia turystyczne:

Wcześniejsze letnie wejścia w tym rejonie mogły dotyczyć Niżniej lub Wyżniej Koprowej Przełęczy[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, Produkty leteckého laserového skenovania .
  2. Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część V. Cubrynka – Skrajna Baszta. Warszawa: Sport i Turystyka, 1954.

Bibliografia | edytuj kod

Hlińska Turnia, Niżnia Koprowa Przełęcz i Koprowe Czuby
Na podstawie artykułu: "Niżnia Koprowa Przełęcz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy