Niżniewartowsk


Na mapach: 60°57′N 76°33′E/60,950000 76,550000

Niżniewartowsk w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niżniewartowsk (ros. Нижневартовск) – miasto, port nad Obem położone w azjatyckiej części Rosji, w obwodzie tiumeńskim, w Chatny-Mansyjskim Okręgu Autonomicznym – Jugrze. Niżniewartowsk stanowi ośrodek administracyjny Rejonu Niżniewartowskiego, sam jednak w skład tego rejonu nie wchodzi, stanowiąc miasto wydzielone Chanty-Mansyjskiego OA – Jugry.

Miasto leży nad Obem i jest ważnym portem rzecznym. Populacja Niżniewartowska liczy 241,2 tys. mieszkańców (2005 r.).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Miasto zostało założone w 1909 r. na prawym brzegu Obu, jako Niżniewartowskaja (w domyśle: przystań). Rozwój miasta nastąpił w latach 60. XX wieku, gdy w Chatny-Mansyjskim OA odkryto złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1972 r.

Gospodarka | edytuj kod

Podstawą gospodarki w mieście i jego okolicach stanowi ropa naftowa. Położony wokół miasta Rejon Niżniewartowski dostarcza 50% całego rosyjskiego wydobycia tego surowca. Inną ważną gałęzią przemysłu jest przetwórstwo drewna. Pozostałe gałęzie gospodarki nie odgrywają istotniejszej roli.

Komunikacja | edytuj kod

Na terenie miasta znajduje się lotnisko, jedno z dwóch największych w całym Chanty-Mansyjskim OA. Niżniewartowsk posiada połączenie kolejowe z innymi miastami w kraju. Miasto jest także ważnym portem rzecznym zachodniej Syberii.

Sport | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (jednostka podziału terytorialnego Rosji):
Na podstawie artykułu: "Niżniewartowsk" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy