Niższe Seminarium Duchowne Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie im św. Maksymiliana Kolbego


Na mapach: 52°12′43,5535″N 20°24′27,8345″E/52,212098 20,407732

Niższe Seminarium Duchowne Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie im św. Maksymiliana Kolbego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niższe Seminarium Duchowne w Niepokalanowie – męskie, prywatne liceum ogólnokształcące o profilu humanistycznym, działające w latach 1929-2009.

Historia | edytuj kod

Szkoła została założona przez brata o. Maksymiliana Kolbego o. Alfonsa Kolbego. Była położona na terenie klasztoru franciszkańskiego Niepokalanów w Paprotni. Ostatnim rocznikiem, który zdał w niej egzamin maturalny był rocznik 2008. W miejsce Niższego Seminarium Duchownego w Niepokalanowie powołano Ośrodek naukowo - badawczy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego Instytut “Kolbianum”, gdzie odbywają się studia doktoranckie z teologii.

Klasztor Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie stanowi jedno z większych światowych centrów duchowości maryjnej, gdzie wszelkie powołane dzieła mają na celu czczenie Matki Bożej. Taka była intencja założyciela klasztoru, o. Maksymiliana Kolbego, świętego Kościoła katolickiego, który zmarł w Auschwitz, godząc się na śmierć, w zamian za ocalenie życia drugiego współwięźnia - Franciszka Gajowniczka.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Niższe Seminarium Duchowne Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie im św. Maksymiliana Kolbego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy