Nieśmiertelny (film)


Nieśmiertelny (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nieśmiertelny (ang. Highlander) – film fantasy produkcji amerykańsko-brytyjskiej z 1986 roku, z Christopherem Lambertem i Seanem Connerym w rolach głównych[1]. Film opowiada historię górala ze Szkocji, który został obdarzony nieśmiertelnością. Muzykę do filmu nagrał zespół Queen. Zdjęcia zostały zrealizowane m.in. w okolicach zamku Eilean Donan na wyspie Skye, w dolinie Glen Nevis w Glenfinnan i okolicach Mallaig.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Connor MacLeod urodził się w 1518 roku w Szkocji, jako nieśmiertelny. Podczas bitwy z wrogim klanem zostaje śmiertelnie ugodzony przez Kurgana. Jednakże MacLeod nie umarł, a przerażeni członkowie klanu skazali go na banicję. Wędrując po górach napotkał Ramireza, który również był nieśmiertelny. Ramirez przekazał Connorowi swą wiedzę o toczącej się walce między nieśmiertelnymi.

Ścieżka dźwiękowa | edytuj kod

Ścieżkę dźwiękową do filmu skomponował amerykański kompozytor Michael Kamen[2]. Jednakże w filmie zostały również wykorzystane utwory brytyjskiej grupy rockowej Queen. Były to utwory: „A Kind Of Magic”, „Who Wants to Live Forever”, „One Year of Love”, „Gimme the Prize”, „A Dozen Red Roses For My Darling”, „Hammer to Fall” i „Princes of the Universe” (ten ostatni został użyty również w serialu telewizyjnym Nieśmiertelny). Wszystkie utwory Queen zostały napisane specjalnie dla obrazu (z wyjątkiem „Hammer to Fall”, album The Works, 1984), tak aby pasowały do sekwencji filmowych. Większość kompozycji grupy ukazała się w 1986 roku na albumie A Kind of Magic.

Obsada | edytuj kod

Źródło[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Highlander (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2012-03-05].
  2. Highlander: The Original Scores (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2012-03-05].
  3. Nieśmiertelny (Highlander) (pol.). www.stopklatka.pl. [dostęp 2012-03-05].
Na podstawie artykułu: "Nieśmiertelny (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy