Nie-Rzeczywistość


Nie-Rzeczywistość w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nie-Rzeczywistość – strajkowy studencki biuletyn informacyjny Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach, wydawany od 18 listopada do 11 grudnia 1981 roku.

Biuletyn wydawany był w czasie studenckiego strajku okupacyjnego w Siedlcach, będącego wyrazem solidarności z protestami studenckimi w radomskiej Wyższej Szkole Inżynieryjnej związanymi z nieprawnym wyborem rektora.

„Nie-Rzeczywistość” wychodziła w czasie 24 dni strajku. Ukazało się 9 numerów, pierwszy i trzeci numer biuletynu liczył po 8 stron formatu A4, drugi i dziewiąty zawierał 6 stron, a od 4 do 7 egzemplarza 4 strony, zaś 8 numer składał się prawdopodobnie tylko z 2 stron. Za gazetę odpowiadał Komitet Strajkowy, redagowała go Sekcja Propagandy. Od drugiego numeru umieszczono w winiecie: Biuro Prasowe Komitetu Strajkowego WSR-P Siedlce.

„Nie-Rzeczywistość” była świadectwem spontanicznej aktywności studentów, ale też najważniejszą, obok ulotek i plakatów, próbą przełamywania monopolu mediów rządowych. Biuletyn był głównym źródłem informacji o przyczynach, wydarzeniach i przebiegu strajku studentów siedleckich. Informował o podejmowanych uchwałach i odezwach, protestach na prawie wszystkich uczelniach w kraju, działalności w tym czasie władz Niezależnego Zrzeszenia Studentów i sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. „Nie-Rzeczywistość” ukazywała codzienność strajkową i podejmowane próby rozwiązania ogólnopolskiego konfliktu na uczelniach przez Konferencję Rektorów, przedstawicieli Sejmu, Kościoła, NZS, Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i władz poszczególnych uczelni. Obecnie stanowi podstawowe źródło informacji o przebiegu strajku studentów WSR-P w Siedlcach z 1981 roku, bowiem zachowały się wszystkie numery biuletynu w Archiwum Prywatnym Romana Głowackiego. Numer 4, 6 i 7 biuletynu przechowywany jest w zbiorach Biblioteki Głównej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, Czytelni Zbiorów Specjalnych.

W czasie strajku „Nie-Rzeczywistość” stała się głosem walki o prawdę, demokrację, prawo i autonomię uczelni, a dziś stanowi podstawowe źródło do badań dążeń wolnościowych siedleckiego środowiska akademickiego[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Głowacki R., „Nie-rzeczywistość” strajkowy biuletyn informacyjny (18 grudnia 1981-11 grudnia 1981 roku) jako źródło do badań aktywności siedleckich studentów, „Radzyński Rocznik Humanistyczny”, t. 16, z. 2, 2018.

Bibliografia | edytuj kod

  • Andrzejewska A., NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze – Oddział w Siedlcach. Kalendarium i wybór dokumentów. Część 1. Od nadziei do interny, Siedlce 2015.
  • Cabaj J., Cabaj J.I., Głowacki R., „Jeszcze zwyciężymy...” 35-lecie strajku studenckiego w Wyższej Szkole Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach, Materiały i wspomnienia z lat 1980-1991, Siedlce 2016.
  • Dmowski R, Zarys historii siedleckiej uczelni, [w:] Od Wyższej Szkoły Nauczycielskiej do Akademii Podlaskiej. 30 lat siedleckiej uczelni, red. nauk. P. Matusak, Siedlce 1999.
  • Dmowski R., Wyższa Szkoła Rolniczo-Pedagogiczna w latach 1977-1999, [w:] Akademia Podlaska (historia i teraźniejszość), red. nauk. Tamara Zacharuk, Jerzy Kunikowski, Siedlce: Wydawnictwo Akademii Podlaskiej, 2009.
  • Jastrzębski S., Obrazki ze strajku, „Tygodnik Siedlecki”, nr 50, 12.12.1999.
  • Głowacki R., „Nie-Rzeczywistość” strajkowy biuletyn informacyjny (18 grudnia 1981-11 grudnia 1981 roku) jako źródło do badań aktywności siedleckich studentów, „Radzyński Rocznik Humanistyczny”, t. 16, z. 2, 2018.
  • Olko T. ], Leksykon siedleckiej opozycji ze szczególnym uwzględnieniem „Solidarności”, Siedlce 2010.
Na podstawie artykułu: "Nie-Rzeczywistość" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy