Niebo i piekło (film)


Niebo i piekło (film) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niebo i piekło (jap. 天国と地獄 Tengoku to jigoku, ang. High and Low) – japoński kryminał z 1963 roku w reż. Akiry Kurosawy na podstawie powieści Eda McBaina z cyklu 87. posterunek pt. King's Ransom.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Kingo Gondō jest zamożnym współwłaścicielem wytwórni obuwia "National Shoes". Pewnego dnia przez pomyłkę zostaje porwany syn jego szofera, którego porywacz, ze względu na podobieństwo chłopców, bierze za syna Gondō. Porywacz żąda za malca bajońskiej sumy 30 mln jenów. Pomimo że porwany nie jest jego synem, Gondō decyduje się zapłacić. Podrzuca okup w umówionym miejscu, a chłopiec zostaje uwolniony. Tymczasem, poinformowana o wszystkim policja prowadzi drobiazgowe śledztwo. W jego wyniku udaje się jej odnaleźć dwoje pomocników porywacza, którzy są już jednak martwi. To narkomani, których porywacz zamordował w obawie przed ujawnieniem jego osoby. Wkrótce i on sam wpada w ręce policji, która odzyskuje również większość pieniędzy z okupu i zwraca je Gondō. Niestety, dla pana Gondō jest już za późno. Wspólnicy, którzy znając całą sprawę z mediów i dla których uczciwy Gondō zawsze był przeszkodą w robieniu machlojek, postanawiają wykorzystać sytuację i usuwają go z zarządu firmy i stanowiska dyrektora. Banki i komornicy zajmują cały jego majątek, bowiem Gondō okup zapłacił z kredytu, który zaciągnął na zakup dodatkowych udziałów w firmie, celem ograniczenia władzy nierzetelnych wspólników w zarządzie. Porywacz zostaje skazany na karę śmierci. Gondō zaczyna wszystko od nowa i podejmuje pracę w niedużej fabryce obuwia, którą pragnie przekształcić w firmę na miarę "National Shoes". W ostatniej scenie filmu Gondō i porywacz spotykają się na prośbę tego drugiego w więzieniu. Porywacz uznaje moralne zwycięstwo Gondō.

Główne role | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Paul Attanasio: High and Low (ang.). W: Washington Post (Home Index Search Archives) [on-line]. 1986-11-07. [dostęp 9 czerwca 2011].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Niebo i piekło (film)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy