Niech żyje król


Niech żyje król w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niech żyje król (ang.: All Hail the King) – amerykański film krótkometrażowy z 2014 roku produkcji Marvel Studios. Za reżyserię i scenariusz odpowiedzialny jest Drew Pearce. W rolach głównych występują: Ben Kingsley, Scoot McNairy, Lester Speight i Sam Rockwell.

Przedstawia ona wydarzenia, jakie mają miejsce po filmie Iron Man 3.

Krótkometrażówka została wydana cyfrowo 4 lutego 2014 roku oraz na Blu-ray z filmem Thor: Mroczny świat 25 lutego 2014 roku.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Trevor Slattery, który został aresztowany w Iron Man 3 przebywa obecnie w więzieniu i jest traktowany jak gwiazda. Na stołówce więziennej pokazany jest również Justin Hammer, antagonista Tony’ego Starka z Iron Man 2, wraz z więziennym kochankiem. Slattery udziela wywiadu dokumentaliście Jacksonowi Norrissowi. Norriss informuje Slattery'ego, że jego podszywanie się pod Mandaryna rozgniewało kilka osób, w tym grupę terrorystyczną Dziesięć Pierścieni. Ujawnia on też, że jest członkiem tej grupy i prawdziwym powodem nie jest wywiad, ale zabranie Trevora do prawdziwego Mandaryna.

Obsada | edytuj kod

Produkcja | edytuj kod

W sierpniu 2011 roku Marvel Studios ujawniło plany produkcji kilku krótkometrażówek powiązanych z Marvel Cinematic Universe, natomiast stanowiących odrębną historię[6]. W październiku 2013 roku Kingsley ujawnił, że pracuje z Marvelem nad tajnym projektem, w który zaangażowana jest produkcja z filmu Iron Man 3[7]. Krótkometrażówka została napisana i wyreżyserowana przez Drew Pearce'a i została w całości nakręcona w Los Angeles[8].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Anthony Breznican: Marvel One-Shot: First Look at Ben Kingsley's Mandarin encore in 'All Hail the King' short film -- EXCLUSIVE (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2014-01-09].
  2. Andrew Wheeler: Gay Punchlines, LGBT Visibility and Marvel Studios’ One-Shot ‘All Hail The King’ (ang.). Comics Alliance. [dostęp 2014-03-28].
  3. a b Brian Gallagher: Marvel Previews ‘Marvel One-Shot: All Hail the King’ (ang.). Movie Web. [dostęp 2014-02-25].
  4. Angie Han: ‘Ant-Man’ Finds a Villain in Marvel One-Shot Actor Matt Gerald (ang.). Slash Film. [dostęp 2014-04-07].
  5. Germain Lussier: Latest ‘All Hail The King’ Clip Features Easter Egg Teasing New Marvel Villain (ang.). Slash Film. [dostęp 2014-02-17].
  6. Marc Graser: How Marvel is Turning to Short Films to Sell More DVDs, Blu-rays (ang.). Variety. [dostęp 2013-07-23].
  7. Kingsley for 'secret' Marvel job (ang.). Belfast Telegraph. [dostęp 2013-10-22].
  8. Ali Plumb: Drew Pearce On Making Marvel One-Shot All Hail The King (ang.). Empire. [dostęp 2014-02-25].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Niech żyje król" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy