Niedźwiedziówka krasa w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaNiedźwiedziówka krasa (Pericallia matronula) – gatunek motyla z rodziny mrocznicowatych (Erebidae) i podrodziny niedźwiedziówkowatych. Rzadki i lokalny gatunek motyla leśno-stepowego.
Spis treści
Wygląd | edytuj kod
Głowa czerwona. Tułów krępy, ostrzegawczo ubarwiony, z wierzchu ciemnobrunatny, po bokach czerwony. Kołnierzyk czerwony, pokrywki skrzydeł czarno-brunatne. Odwłok czerwony z rzędem brunatnych plamek na grzbiecie. Skrzydła o rozpiętości 76–85 mm, intensywnie ubarwione. Skrzydła przednie ciemnobrunatne z biało-żółtymi plamkami ułożonymi wzdłuż przedniego brzegu skrzydeł. Tylne skrzydła żółte z dużymi, czarnymi plamkami tworzącymi dwie przepaski. Korpus postaci dorosłej i gąsienicy pokryty futerkiem. Motyl masywny o leniwym zachowaniu.
Zasięg występowania | edytuj kod
Gatunek występuje w Europie i Azji od wschodniej Francji) aż po wschodnie krańce Syberii.
W Polsce występuje na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, w Tatrach, Pieninach, Beskidzie Sądeckim i Niskim, na Pogórzu Ciężkowickim i Pogórzu Przemyskim oraz w Bieszczadach. Zagrożeniami dla niej są niekorzystne zmiany w środowisku i wyłapywanie przez kolekcjonerów. Nie jest prawnie chroniona.
Rośliny żywicielskie | edytuj kod
podstawowe – leszczyna pospolita (Corylus avellana), wierzba iwa (Salix Kaprea), jesion (Fraxinus sp.), wiciokrzew-suchodrzew (Lonicera xylosteum), brodawnik (Leontdon spp);
dodatkowe – czeremcha zwyczajna (Prunus padus), orzech włoski (Juglans regia), wiśnia ptasia (Prunus avium) oraz różne rośliny zielne.
Ochrona | edytuj kod
Gatunek niższego ryzyka, niewykazujący wyraźnego regresu populacyjnego, niekwalifikujący się do kategorii taksonów silnie zagrożonych.
Motyle nie są zbyt rzadkie, mogą nawet lokalnie lub czasowo zwiększać swój stan liczebny.
Ciekawostka | edytuj kod
- Nazwę swą zawdzięczają wyglądowi gąsienic, których długi tułów pokryty jest gęstym owłosieniem przypominającym sierść niedźwiedzia.
- Posiadają mechanizm obronny polegający na przykrym smaku i zapachu ich krwi, odstraszającym ewentualnych napastników.
Zobacz też | edytuj kod
Identyfikatory zewnętrzne (takson):OryginałEdytujHistoria i autorzy
