Niedziela Miłosierdzia Bożego


Niedziela Miłosierdzia Bożego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Święto Miłosierdzia 2011 w Rzymie połączone z beatyfikacją Jana Pawła II

Niedziela Miłosierdzia Bożego, Święto Miłosierdzia – w Kościele katolickim uroczystość liturgiczna obchodzona w pierwszą niedzielę po Wielkanocy ku czci Miłosierdzia Bożego[1], wypada pomiędzy 30 marca a 2 maja, ustanowiona w 2000 roku przez św. Jana Pawła II. W tym dniu przyjmując Komunię świętą można uwolnić się od wszystkich kar pośmiertnych.

Spis treści

Objawienia św. Faustyny | edytuj kod

Według objawień mistycznych św. Faustyny Kowalskiej, o ustanowienia tego święta prosił Jezus Chrystus i dał obietnice związane z nim. Poprzedza je nowenna do Miłosierdzia Bożego, rozpoczynana w Wielki Piątek.[2]

Niektóre fragmenty Dzienniczka św. Faustyny, mówiące o Święcie Miłosierdzia:

Historia święta | edytuj kod

Pierwsze zabiegi o ustanowienie kultu Miłosierdzia Bożego w Kościele katolickim podjął ks. Michał Sopoćko, spowiednik i powiernik św. Faustyny Kowalskiej, propagując go od 1937 roku w kościołach wileńskich[3]. W 1940 roku w kazaniu pasyjnym ks. Sopoćko po raz pierwszy wyjawił powiązanie kultu z osobą s. Faustyny. Podczas II wojny światowej kult Miłosierdzia Bożego wyszedł poza granice Polski i został rozpropagowany w wielu krajach przez rozproszonych po świecie Polaków, zwłaszcza żołnierzy armii gen. Andersa[4].

W 1946 Konferencja Episkopatu Polski na czele z kard. Augustem Hlondem wystosowała do Watykanu petycję o wprowadzenie Święta Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. W 1948 roku polskie Towarzystwo Teologiczne planowało wysłać podobną prośbę do Rzymu, jednak od zamiaru odstąpiono po tym, jak kard. Hlond poinformował członków towarzystwa, że nie ustanawia się świąt ku czci przymiotów boskich; przedmiotem kultu może być tylko Osoba Boska[5].

W świetle rozwijającego się oddolnie kultu Miłosierdzia Bożego oraz podczas oczekiwania na odpowiedź z Watykanu, episkopat zasięgnął w 1951 roku opinii biskupa Romualda Jałbrzykowskiego na temat kultu. Podobnie jak przed wojną, biskup ponownie odniósł się negatywnie do nowej praktyki religijnej. W 1953 roku Święte Oficjum uznało, że nie należy ustanawiać święta[6].

W 1957 roku Watykan zlecił zbadanie rozwoju kultu Miłosierdzia Bożego. Na zlecenie kardynała Wyszyńskiego w siedemnastu polskich diecezjach przeprowadzono ankietę. Opinie były podzielone od negatywnej, poprzez neutralną do przychylnej[7]. 19 listopada 1958 roku Święte Oficjum wydało dekret, w którym w pięciu punktach wykluczyło możliwość ustanowienia święta. Dekret ten został podany do wiadomości publicznej cztery miesiące później, 6 marca 1959 roku. Była to łagodniejsza jego wersja, która odwoływała się do "roztropności biskupów" w kwestiach kultu. W praktyce anulowało to stanowisko Świętego Oficjum z listopada 1958 roku[8].

Unieważnienie dekretu z 1959 roku nastąpiło pół roku przed wyborem Karola Wojtyły na papieża. Za jego pontyfikatu wznowiono zabiegi o święto, sam papież, będąc jeszcze biskupem krakowskim, dał się poznać jako gorący orędownik kultu Miłosierdzia Bożego[9]. Po beatyfikacji s. Faustyny 18 kwietnia 1993 roku biskupi polscy wystosowali prośbę do papieża o ustanowienie Święta Miłosierdzia Bożego. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła w 1997 roku na obchodzenie go w polskim Kościele katolickim w II Niedzielę wielkanocną[10].

Podczas kanonizacji św. Faustyny w 2000 roku Jan Paweł II ogłosił II Niedzielę wielkanocną jako Święto Miłosierdzia Bożego dla całego Kościoła. Uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu Papież dokonał 17 sierpnia 2002 roku w Bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach[11].

Wydarzenia w Święto Miłosierdzia | edytuj kod

18 kwietnia 1993 roku, w Niedzielę Miłosierdzia, została beatyfikowana Faustyna Kowalska.[12]. 30 kwietnia Roku Wielkiego Jubileuszu, także w Święto Miłosierdzia, została ona kanonizowana.[13]

W Święto Miłosierdzia w 2011 roku, w dniu 1 maja, Jan Paweł II został ogłoszony błogosławionym[14], zaś w Niedzielę Miłosierdzia w dniu 27 kwietnia 2014 Jan Paweł II został ogłoszony świętym razem z Janem XXIII[15].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. a b Wielki Tydzień w Kościele katolickim.. Niedziela TK. [dostęp 2012-02-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012–09–07)].
 2. Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia
 3. E. K. Czaczkowska, Siostra Faustyna. Biografia świętej, s. 330.
 4. E. K. Czaczkowska, Siostra Faustyna. Biografia świętej, s. 331.
 5. E. K. Czaczkowska, Siostra Faustyna. Biografia świętej, s. 335–336.
 6. E. K. Czaczkowska, Siostra Faustyna. Biografia świętej, s. 336–337.
 7. E. K. Czaczkowska, Siostra Faustyna. Biografia świętej, s. 343–344.
 8. E. K. Czaczkowska, Siostra Faustyna. Biografia świętej, s. 346.
 9. E. K. Czaczkowska, Siostra Faustyna. Biografia świętej, s. 356–357.
 10. E. K. Czaczkowska, Siostra Faustyna. Biografia świętej, s. 359–360.
 11. E. K. Czaczkowska, Siostra Faustyna. Biografia świętej, s. 360–361.
 12. Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia
 13. Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia
 14. blogmedia24.pl
 15. Radość z kanonizacji w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. onet.pl. [dostęp 2014-04-27].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Niedziela Miłosierdzia Bożego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy