Niemcy w Konkursie Piosenki Eurowizji


Niemcy w Konkursie Piosenki Eurowizji w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niemcy uczestniczą w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1956. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR), która odpowiada za tranmisję półfinałów konkursu, i Das Erste (ARD), która transmituje koncert finałowe. Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało jako RFN[1].

Telewizja niemiecka jest jednym z nadawców należących do tzw. „Wielkiej Piątki” (wraz z Wielką Brytanią, Francją, Hiszpanią i Włochami), które mają zapewnione miejsce w finale dzięki wpłacaniu największych składek finansowych na rzecz organizacji konkursu[1].

Reprezentanci Niemiec dwukrotnie wygrali konkurs: w 1982 (Nicole z piosenką „Ein bißchen Frieden”) i 2010 (Lena z „Satellite”). Dzięki temu krajowy nadawca organizował konkurs w 1983 i 2011. Oprócz tego, Niemcy były gospodarzem 2. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1957[1].

Kraj tylko raz w historii nie wziął udziału w finale konkursu; w 1996 reprezentant kraju, Leon, nie przeszedł rundy kwalifikacyjnej z piosenką „Blauer Planet”[1].

Spis treści

Uczestnictwo | edytuj kod

Niemcy uczestniczą w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1956. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich niemieckich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki w poszczególnych latach[1]:

Margot Hielscher podczas występu w 3. Konkursie Piosenki Eurowizji, 1958 Katja Ebstein w trakcie występu w finale 15. Konkursu Piosenki Eurowizji, 1970 Roger Cicero w finale 52. Konkursu Piosenki Eurowizji, 2007 No Angels podczas 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, 2008 Lena w podczas występu w finale 55. Konkursu Piosenki Eurowizji, 2010 Natalie Horler z zespołu Cascada podczas finału 58. Konkursu Piosenki Eurowizji, 2013 Elaiza podczas prób do występu w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2014


Historia głosowania w finale (1965–2019) | edytuj kod

Ann Sophie podczas prób do występu w 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2015 Jamie-Lee Kriewitz podczas występu w finale 61. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2016

Poniższe tabele pokazują, którym krajom Niemcy przyznają w finale najwięcej punktów oraz od których państw niemieccy reprezentanci otrzymują najwyższe noty[2]. Kraje, którym Niemcy przyznały najwięcej punktów:

Kraje, od których Niemcy otrzymały najwięcej punktów:

Legenda:

     1. miejsce

Konkursy Piosenki Eurowizji w Niemczech | edytuj kod

Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w Niemczech trzy razy: w 1957 we Frankfurcie nad Menem, 1983 w Monachium i 2011 roku w Düsseldorfie[1].

Gratulacje: 50 lat Konkursu Piosenki Eurowizji | edytuj kod

W październiku 2005 odbył się specjalny koncert jubileuszowy Gratulacje: 50 lat Konkursu Piosenki Eurowizji, który został zorganizowany przez Europejską Unię Nadawców (EBU) z okazji 50-lecia Konkursu Piosenki Eurowizji. W trakcie koncertu odbył się plebiscyt na najlepszą piosenkę w całej historii imprezy. W stawce konkursowej znalazła się m.in. niemiecka propozycja „Ein bißchen FriedenNicole, która wygrała konkurs w 1982. Utwór zajął ostatecznie siódme miejsce ze 106 punktami na koncie[3].

Uwagi | edytuj kod

  1. Była to jedyna edycja konkursu, kiedy poszczególne kraje wystawiały po dwie propozycje w rywalizacji o Grand Prix.
  2. Ze względu na brak szczegółowych wyników pierwszej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji (oficjalnie podano tylko zwycięzcę, czyli Lys Assię z utworem „Refrain”), uznaje się, że wszystkie pozostałe propozycje konkursowe zajęły ex aequo 2. miejsce.
  3. Podczas imprezy w 1996 roku zorganizowano rundę kwalifikacyjną, mającą na celu zmniejszenie liczby państw biorących udział w finale widowiska. Etap eliminacyjny nie był transmitowany w telewizji ani nagrywany, krajowe komisje jurorskie przesłuchiwały wersje studyjne wszystkich konkursowych propozycji i przyznawały im punkty. Spośród 30 utworów nadesłanych przez publicznych nadawców, do finału zakwalifikowały się 22 propozycje. Jedynym krajem, który nie brał udziału w rundzie kwalifikacyjnej był gospodarz konkursu, czyli Norwegia.
  4. „Wielka Czwórka” (od 2011 „Wielka Piątka”) to grupa państw, która wpłaca największe składki członkowskie do Europejskiej Unii Nadawców (EBU), dzięki czemu ma zagwarantowany udział w finale konkursu.
  5. „Wielka Piątka” to grupa państw, która wpłaca największe składki członkowskie do Europejskiej Unii Nadawców (EBU), z tego względu ma rokrocznie zagwarantowany udział w finale widowiska. Do grupy tych państw należą: Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Niemcy oraz Włochy.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Germany in the Eurovision Song Contest (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-09-08].
  2. Points to and from Germany (ang.). W: Eurovision Covers [on-line]. eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-12-27].
  3. Congratulations (ang.). W: EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-05].
Na podstawie artykułu: "Niemcy w Konkursie Piosenki Eurowizji" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy