Niemen


Na mapach: 55°15′40″N 21°18′24″E/55,261111 21,306667

Niemen w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Niemen koło Olity Niemen na trasie MińskNowogródek

Niemen (biał. Нёман – Nioman, lit. Nemunas i, ros. Неман – Nieman, niem. Memel) – rzeka płynąca przez Białoruś, Litwę i Rosję (obwód kaliningradzki) o długości 937 km[1]. Wypływa z okolic Mińska. W górnym biegu ma kręty, meandrujący przebieg, w dolnym tworzy zakola i progi. Dzieli się na dwa ramiona (Matrosowkę i Rusnė), uchodzi ośmioramienną deltą do Zalewu Kurońskiego (Morze Bałtyckie).

Największe miasta położone nad Niemnem to Grodno, Druskieniki, Olita, Kowno i Sowieck. Niegdyś rzeka była żeglowna na odcinku 670 km, od Bielicy do ujścia[2]. ale wybudowana w latach 1955-1959 zapora wodna w Kownie, tworząca Zbiornik Kowieński, przerwała żeglowność Niemna - przy zaporze nie ma śluzy. Dzięki systemowi kanałów górna część Niemna (powyżej Zbiornika Kowieńskiego) ma połączenie z dorzeczem Dniepru (przez Kanał Ogińskiego z Prypecią) i dorzeczem Wisły (przez Kanał Augustowski),natomiast dolna część z Kłajpedą (Kanał Kłajpedzki)[1] i przez Kanał Polesski z rzeką Pregołą.

Ważniejsze dopływy prawe:

lewe:

Spis treści

Historia | edytuj kod

Niemen stanowił główną rzekę Wielkiego Księstwa Litewskiego, jednak jego dolny bieg i ujście znajdowało się w granicach państwa krzyżackiego oraz kolejnych państw w Prusach.

Po III rozbiorze Polski stanowił rzekę graniczną między zaborem pruskim, a rosyjskim. Od 1807 roku, gdy na terenie części zaboru pruskiego utworzono Księstwo Warszawskie, a później Królestwo Polskie (kongresowe), na Niemnie biegła granica z ziemiami włączonymi do Rosji, tzw. ziemiami zabranymi.

W dniach 23–28 września 1920 roku w rejonie Niemna miała miejsce jedna z największych bitew wojny polsko-bolszewickiej (1919–1921) między jednostkami Wojska Polskiego pod dowództwem Józefa Piłsudskiego a wojskami sowieckimi pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego, zakończona zwycięstwem Polaków i wycofaniem się Rosjan.

Niemen w sztuce | edytuj kod

Niemen często stanowił motyw w malarstwie, literaturze i poezji. Zobacz np.:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i j k l Niemen, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2019-07-13] .
  2. Neman River, Encyclopedia Britannica [dostęp 2019-07-13]  (ang.).
  3. LeonardL. Drożdżewicz LeonardL., ZNAD ŻEJMIANY, CZARNEJ HAŃCZY, ŁOSOŚNY - DO NIEMNA, „Znad Wilii”, nr 3 (83) z 2020 r., s. 86-91, http://www.znadwiliiwilno.lt/wp-content/uploads/2020/10/Znad-Wilii-83m.pdf. 

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (rzeka):
Na podstawie artykułu: "Niemen" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy