Niemiecka Nadwołżańska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka


Na mapach: 51°27′36,0000″N 46°06′36,0000″E/51,460000 46,110000

Niemiecka Nadwołżańska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niemiecka Nadwołżańska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka (niem. Autonome Sozialistische Sowjetrepublik der Wolgadeutschen, ros. Автономная Советская Социалистическая Республика немцев Поволжья) była utworzoną w Związku Radzieckim, w wyniku rewolucji październikowej, autonomią ze stolicą w nadwołżańskim porcie Engels (do 1931 Pokrowsk).

Spis treści

Powstanie Republiki | edytuj kod

Tereny późniejszej Niemieckiej Nadwołżańskiej Autonomicznej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej były terenem osadniczym przybyszów z Niemiec od XVIII wieku. Na skutek izolacji od głównego nurtu kultury niemieckiej i silnym wpływom rosyjskim, zamieszkujący nadwołżańskie tereny Niemcy wytworzyli własną kulturę i byli na drodze do wykształcenia się odrębnej narodowości – Niemców nadwołżańskich.

Po rewolucji część Niemców wyjechała z Rosji, natomiast wielu pozostałych przyłączyło się do ruchu rewolucyjnego. 19 października 1918 powstała na tych terenach pierwsza niesformalizowana forma niemieckiej autonomii.

Niemiecka Nadwołżańska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka została ustanowiona 6 stycznia 1924.

Ludność i powierzchnia | edytuj kod

Według danych z 1897, ludność terenu późniejszej Republiki liczyła niemal 1,8 mln mieszkańców. Na skutek działań wojennych, emigracji ludności oraz komunistycznych przesiedleń jak też głodu w latach 30. XX wieku, liczba ludności Niemieckiej Nadwołżańskiej ASRR systematycznie spadała do połowy lat 30., po czym zaczęła rosnąć. W 1939 Republikę zamieszkiwało 606 532 osoby.

Powierzchnia Niemieckiej Nadwołżańskiej ASRR wynosiła około 28,2 tys km².

Likwidacja Republiki | edytuj kod

Po ataku Niemiec na ZSRR 22 czerwca 1941 w obawie przed aktami sabotażu ze strony Niemców nadwołżańskich, Prezydium Rady Najwyższej ZSRR wydało 28 sierpnia 1941 „Dekret o przesiedleniu Niemców Powołża”, na mocy którego Niemcy nadwołżańscy zostali zesłani do Kazachstanu i na Syberię. Kolejny dekret z 9 września 1941 podzielił obszar „byłej” republiki między obwód saratowski i obwód stalingradzki Rosyjskiej FSRR. W sensie prawnym Republika nie została jednak zlikwidowana.

Narodowości | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka):
Na podstawie artykułu: "Niemiecka Nadwołżańska Autonomiczna Socjalistyczna Republika Radziecka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy