Niemieckie Muzeum Techniki


Na mapach: 52°29′55″N 13°22′39″E/52,498611 13,377500

Niemieckie Muzeum Techniki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Niemieckie Muzeum Techniki (niem. Deutsches Technikmuseum Berlin) – znajdujące się w Berlinie muzeum nauki i techniki, które zawiera wiele eksponatów dotyczących historii techniki. Pierwotnie muzeum kładło największy nacisk na transport kolejowy, obecnie prezentuje wiele gałęzi przemysłu. W 2003 zostało otwarte nowe skrzydło poświęcone transportowi wodnemu oraz lotniczemu. Muzeum posiada też osobny przylegający budynek (z osobnym wejściem), w którym znajduje się interaktywna wystawa nazwana Spectrum.

Historia | edytuj kod

W 1982 powstało Muzeum Transportu oraz Technologii (Museum für Verkehr und Technik), które przejęło zbiory po Królewskim Muzeum Transportu i Konstrukcji (Königliches Verkehrs- und Baumeseum) otwartym w 1906 w starym budynku dworca Berlin Hamburger Bahnhof. Dzisiejsze muzeum mieści się na dawnym placu załadunkowym przyległym do stacji Anhalter Bahnhof[1].

W 1996 muzeum zmieniło nazwę na obecną. Z biegiem lat ekspozycja była poszerzana. Nowy budynek powstał w 2003, a na jego zwieńczeniu zawieszony jest amerykański samolot Douglas C-47 Skytrain.

Informacje dla zwiedzających | edytuj kod

Muzeum jest płatne, nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Ten sam bilet umożliwia wejścia do budynku z wystawami, jak i do wystawy Spectrum.

Przypisy | edytuj kod

  1. Muzeum – Niemieckie Muzeum Techniki – Museumsportal Berlin, www.museumsportal-berlin.de [dostęp 2017-11-19]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (muzeum techniki):
Na podstawie artykułu: "Niemieckie Muzeum Techniki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy