Nieniecki Okręg Autonomiczny


Na mapach: 68°50′N 54°50′E/68,833333 54,833333

Nieniecki Okręg Autonomiczny w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nieniecki Okręg Autonomiczny (ros. Ненецкий автономный округ, nieniecki: Ненёцие” автономной ӈокрук) – okręg autonomiczny Federacji Rosyjskiej administracyjnie należy do obwodu archangielskiego. Położony w Północno-Zachodnim Okręgu Federalnym. Stolicą okręgu jest Narjan-Mar.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Nieniecki Okręg Autonomiczny położony jest w europejskiej części Rosji, nad Morzem Białym, Morzem Barentsa i Morzem Karskim. Obejmuje północno-wschodni skraj obwodu archangielskiego z półwyspem Kanin oraz wyspami Kołgujew i Wajgacz. Administracyjnie graniczy od południowego zachodu z rejonem miezieńskim, od południa i południowego wschodu z Republiką Komi, a od wschodu z Jamalsko-Nienieckim Okręgiem Autonomicznym.

Okręg leży w północnej części Niziny Wschodnioeuropejskiej nazywanej Niziną Diwińsko-Peczorską. Większa część okręgu znajduje się za kołem podbiegunowym północnym. Największą rzeką jest Peczora.

Strefa czasowa | edytuj kod

Nieniecki Okręg Autonomiczny należy do moskiewskiej strefy czasowej (MSK). UTC +4:00 przez cały rok. Wcześniej, przed 27 marca 2011 roku, obowiązywał czas standardowy (zimowy) strefy UTC+3:00, a czas letni – UTC+4:00.

Gospodarka | edytuj kod

Gospodarka Nienieckiego Okręgu Autonomicznego zdominowana jest przez wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. Dziedziny te stanowią około 99% działalności przemysłowej w okręgu[2].

Ludność | edytuj kod

W 2010 roku okręg liczył 42 090 mieszkańców. W skład populacji wchodziły następujące narodowości[1]:

Historia | edytuj kod

Okrąg utworzono w 1929 jako Nieniecki Okręg Narodowy, w 1977 został przemianowany na Nieniecki Okręg Autonomiczny.

Podział administracyjny | edytuj kod

W skład okręgu wchodzą[3]:

Tablice rejestracyjne | edytuj kod

Tablice pojazdów zarejestrowanych w Nienieckim Okręgu Autonomicznym mają oznaczenie 83 w prawym górnym rogu nad flagą Rosji i literami RUS.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Rosyjski spis ludności z 2010 roku.
  2. M. Gardin i inni: Barents Strategy for the Advancement of Finnish Enterprise in the Russian Barents Region. s. 14, 19.
  3. Oficjalna strona Okręgu Nienieckiego (ros.). [dostęp 2012-06-10].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Nieniecki Okręg Autonomiczny" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy