Niezwykłe przygody Mister Westa w krainie bolszewików


Niezwykłe przygody Mister Westa w krainie bolszewików w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Odtwórz plik multimedialny Niezwykłe przygody Mister Westa w kraju bolszewików

Niezwykłe przygody Mister Westa w kraju bolszewików (ros. Необычайные приключения мистера Веста в стране большевиков, Nieobyczajnyje prikluczenija mistiera Wiesta w stranie bolszewikow) – radziecka czarno-biała komedia z 1924 roku w reżyserii Lwa Kuleszowa. Parodia amerykańskich filmów przygodowych przedstawiająca przygody Amerykanina w scenerii starej części Moskwy.

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Amerykański senator – Mister John West (Porfirij Podobied) przyjeżdża do Moskwy. Nastraszony bredniami na temat brodatych bolszewików, zostaje ofiarą Żbana (Wsiewołod Pudowkin) – awanturnika i kryminalisty. Członkowie jego gangu (m.in. Aleksandra Chochłowa, Siergiej Komarow i Leonid Obolenski) przedstawiają Amerykaninowi życie w Moskwie, w taki sposób jakiego ten się spodziewał[1]. Dopiero wkroczenie organów milicyjnych kończy z propagandą i powoduje prezentację właściwego oblicza państwa radzieckiego[2].

Obsada | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rostisław Jurieniew, Historia filmu radzieckiego, Warszawa 1977, s. 40.
  2. Kazimierz Nowacki (red.), Z filmem radzieckim na ty, Wojewódzki Zarząd Kin, Kraków 1972, s. 74.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Niezwykłe przygody Mister Westa w krainie bolszewików" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy