Nikołaj Aleksandrowicz Motowiłow


Nikołaj Motowiłow w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Nikołaj Aleksandrowicz Motowiłow) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Nikołaj Motowiłow

Nikołaj Aleksandrowicz Motowiłow (ros. Николай Александрович Мотовилов; ur. 3 maja 1809, zm. 14 stycznia 1879) – rosyjski ziemianin, publicysta, wydawca, wieloletni opiekun monasteru Trójcy Świętej i św. Serafina z Sarowa w Diwiejewie, uczeń Serafina z Sarowa i pierwszy jego biograf[1]. Był znaczącą figurą religijną w Rosji II połowy XIX wieku.

Służbę publiczną rozpoczął w Symbirsku w roku 1827. Popadł w konflikt z masonerią i w 1832 roku został osadzony w więzieniu. W późniejszym czasie twierdził, że historia ta została sfabrykowana przez wrogów masonerii. W 1833 roku został uwolniony z więzienia nakazem carskim, ale odtąd nie mógł już sprawować publicznych urzędów[2].

Motowiłow po śmierci został pochowany obok cerkwi w Kazaniu. W okresie radzieckim wszystkie mogiły zostały zaasfaltowane i jedynym znakiem miejsca pochówku Motowiłowa była stara brzoza. W latach 70. komunistyczne władze zastanawiały się nad wykorzenieniem brzozy[3]. W latach 90. XX wieku grób stał się miejscem pielgrzymek[1].

Większość rękopisów Motowiłowa pozostawała nieopublikowana. W roku 1903 wdowa po nim przekazała je Nilusowi, który je opublikował. Rękopisy Motowiłowa stały się głównym źródłem dla biografii i nauczania Serafina[2]. Pisma Motowiłowa silnie oddziałały na Nilusa.

Motowiłow był słowianofilem, wzorem Serafina próbował przepowiadać przyszłość. Przepowiadał, że Rosja połączy się z innymi słowiańskimi narodami i utworzy wraz z nimi wielki ocean narodowy, o którym Bóg przepowiadał przez swoich proroków. Nietrafioną okazała się przepowiednia odnośnie do Antychrysta (miał się narodzić między Moskwą a Petersburgiem) i ósmego ekumenicznego soboru[4][5].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Дмитрий Романов: 27 января - день кончины попечителя Серафимо-Дивеевского монастыря Николая Мотовилова. Нижегородская епархия, 27 января 2011 года. [dostęp 2012-04-27].
  2. a b Vladimir Melnik Servant to Seraphim Dukhovny Sobesednik 2(46),2006 (ros.)
  3. Благодетели Дивеевской обители. Официальный сайт Свято-Троицкого Серафимо-Дивеевского женского монастыря, 2012-04-27.
  4. Пророчества Серафима Саровского Православная Библиотека
  5. Александр Стрижев, Чего не изрекал преподобный Серафим

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  • List Motowiłowa do Mikołaja I (ros.)
  • Rozmowa Serafina z Motowiłowem w lesie w pobliżu Sarowa, 1831 (ros.)
  • Rozmowa Serafina z Motowiłowem w lesie w pobliżu Sarowa (ang.)
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Nikołaj Aleksandrowicz Motowiłow" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy