Nikołaj Czerkasow


Nikołaj Czerkasow w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nikołaj Konstantinowicz Czerkasow (ros. Николай Константинович Черкасов, ur. 14 lipca?/27 lipca 1903 w Petersburgu, zm. 14 września 1966 w Leningradzie) – radziecki aktor, uhonorowany tytułem Ludowy Artysta ZSRR w 1947 roku.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Nikołaj Czerkasow urodził się w Petersburgu. W roku 1919 został mimem w Piotrogrodzkim Teatrze Maryjskim, w Teatrze Bolszoj i gdzie indziej. Potem został absolwentem Instytutu Sceny Artystycznej w 1926 roku, gdzie rozpoczął karierę w Teatrze Młodego Widza w Leningradzie.

Czerkasow zagrał rolę księcia Aleksandra Newskiego w filmie Aleksander Newski Siergieja Eisensteina. Następnie zagrał w takich filmach jak Lenin w 1918 r., Iwan Groźny i wielu innych.

W 1941 roku otrzymał Nagrodę Państwowego ZSRR, w 1947 roku został uhonorowany tytułem Ludowego Artysty ZSRR. Jest również zdobywcą wielu nagród, m.in. Nagrody Lenina, Nagrody Stalinowskiej i Orderu Lenina.

Zmarł 14 września 1966 roku w Leningradzie na odmę oraz niewydolność serca. Został pochowany na Cmentarzu Mistrzów w Ławrze Aleksandra Newskiego w Petersburgu.

Filmografia | edytuj kod

Nagrody i odznaczenia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Nikołaj Czerkasow" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy