Nikołaj Gass


Nikołaj Gass w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nikołaj Fierdinantowicz Gass, ros. Николай Фердинантович Гасс[a] (ur. 1903 w Melitopolu, zm. 21 lub 22 września 1944 w Stróżach Małych) – radziecki oficer.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Brał udział w II wojnie światowej w szeregach Armii Czerwonej. Służył w stopniu starszego porucznika (ros. старший лейтенант). Pełnił funkcję dowódcy kompanii strzelców w 325 Gwardyjskim Pułku Strzeleckim w składzie 125 Dywizji Strzeleckiej. Wraz z frontem wschodnim dotarł na tereny polskie. Został ciężko ranny 8 września 1944 podczas walk I Gwardyjskiej Armii z Niemcami. Przebywał w szpitalu polowym w Stróżach Małych pod Sanokiem, ulokowanym w nieistniejącym budynku szkoły. Zmarł, według różnych źródeł 21 lub 22 września 1944[b].

Upamiętnienie Nikołaja Gassa w miejscu pochówku w Sanoku

Pierwotnie został pochowany na cmentarzu w Stróżach Małych. Po ekshumacji jego szczątki zostały przeniesione do mogiły nr 21 w kwaterze żołnierzy Armii Czerwonej na cmentarzu komunalnym w Sanoku.

Jego żoną była Kławdija (Klaudia), z którą miał czworo dzieci: Margeritę, Eduarda, Swietłanę, Jurija[1].

Uwagi | edytuj kod

  1. Informacje na stronie OBD Memorial podały dwie formy imienia patronomicznego: Fierdinantowicz (Фердинантович) i Fiodorowicz (Фёдорович). Inne źródła, w tym relacja rodziny w piśmie „Gazeta Sanocka – Autosan” wskazała formę Fierdinantowicz. Ponadto relacja w dzienniku „Nowiny” wskazała tożsamość Mikołaj Ferdynandowicz Gass.
  2. Informacje na stronie OBD Memorial na podstawie różnych źródeł podały obie daty. Relacja prasowa z 1986 wskazała datę 21 września 1986.

Przypisy | edytuj kod

  1. 43 rocznica zwycięstwa. Spotkanie rodzinne przy grobie ojca-bohatera. „Nowiny”, s. 2, Nr 108 z 10 maja 1988. 

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Nikołaj Gass" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy