Nikodem (Horenko)


Nikodem (Horenko) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na uroczystościach pogrzebowych arcybiskupa hajnowskiego Mirona

Nikodem, imię świeckie Wiktor Horenko (ur. 26 lutego 1972 w Zalisiu) – ukraiński biskup prawosławny.

Życiorys | edytuj kod

Ukończył szkołę muzyczną w Krzywym Rogu w 1991, uzyskując prawo wykonywania zawodu nauczyciela muzyki i śpiewu. Po odbyciu służby wojskowej w 1995 wstąpił jako posłusznik do Ławry Peczerskiej, gdzie 14 grudnia 1996 biskup włodzimiersko-wołyński i kowelski Szymon wyświęcił go na diakona. W tym samym roku został skierowany do pracy jako diakon w soborze Zaśnięcia Matki Bożej we Włodzimierzu Wołyńskim. W 1998 podniesiony do godności protodiakońskiej.

W latach 1998–2002 uczył się w trybie zaocznym w seminarium duchownym w Kijowie. 2 czerwca 2001 został wyświęcony na kapłana w soborze, w którym służył jako diakon. 2 marca 2002 w tej samej cerkwi ks. Wiktor Horenko złożył wieczyste śluby zakonne, przyjmując imię Nikodem. 19 maja tego samego roku metropolita kijowski i całej Ukrainy Włodzimierz nadał mu godność ihumena, zaś 24 września 2003 – archimandryty.

31 maja 2007 Święty Synod Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa szepetowskiego i sławuckiego. Chirotonia biskupia miała miejsce 4 czerwca tego samego roku w cerkwi refektarzowej Ławry Peczerskiej. 10 czerwca Synod zdecydował o skierowaniu go do eparchii włodzimiersko-wołyńskiej w miejsce przewidywanej poprzednio katedry.

W czerwcu 2011 został przeniesiony na katedrę żytomierską[1], zaś w kwietniu roku następnego podniesiony do godności arcybiskupiej[2]. 28 lipca 2017 r. został podniesiony do godności metropolity[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Ж У Р Н А Л № 44
  2. Блаженнейший митрополит Киевский Владимир возглавил торжества по случаю прославления в лике святых схиархиепископа Антония (Абашидзе)
  3. Українська Православна Церква урочисто відзначила День Хрещення Русі

Bibliografia | edytuj kod


Na podstawie artykułu: "Nikodem (Horenko)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy