Nil Synaita


Nil Synaita w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nil Synaita, zwany też Nilem Starszym lub Nilem z Ancyry (zm. około 430) – święty katolicki i prawosławny. Autor traktatów ascetycznych i egzegetycznych[1].

Biografia | edytuj kod

Urodził się w Ancyrze (obecna Ankara). Początkowo był oficerem na dworze cesarskim w Konstantynopolu. Miał żonę i dwóch synów. W Konstantynopolu zaprzyjaźnił się z Janem Chryzostomem (późniejszym świętym). Pod wpływem jego nauk, Nil pozostawił żonę i jednego z synów, a sam wraz z drugim synem Theodulosem udał się w pobliże góry Synaj, gdzie został mnichem. Jego żona i drugi syn także wybrali życie zakonne w Egipcie[2].

Niektóre źródła podają, że podczas pobytu Nila w klasztorze na górze Synaj, przeżył on najazd koczowniczych Beduinów na klasztor. Napastnicy uprowadzili jego syna, którego potem sprzedali w niewolę. Theodulos znalazł się w rękach biskupa Elusa w Palestynie, który go odkupił od Beduinów i zatrudnił jako tragarza kościoła. Tymczasem Nil opuścił klasztor w poszukiwaniu syna i w końcu znalazł go w Elusa. Biskup pobłogosławił obu mnichów i pozwolił im powrócić na Synaj[3]. Historia ta często przytaczana w biografiach Nila, jest obecnie kwestionowana przez większość badaczy jako nieautentyczna[4].

Święty Nil prawdopodobnie umarł około roku 430, choć niektóre źródła podają późniejszą datę. Jego wspomnienie jest obchodzone 12 listopada w bizantyjskim kalendarzu; w tym samym dniu jest też czczony w Martyrologium Rzymskim.

Twórczość | edytuj kod

Przebywając w klasztorze na górze Synaj św. Nil stał się dobrze znaną osobistością w Kościele Wschodnim. Poprzez swoje pisma i korespondencje odegrał on ważną rolę w historii. Był znany jako teolog, nauczyciel Pisma św. i pisarz ascetyczny, tak że ludzie wszystkich stanów, od cesarza począwszy a na niewolniku skończywszy, słali do niego listy z prośbami o radę.

Nil nie obawiał się też napominać nawet ludzi na wysokich stanowiskach. Często wypominał grzechy opatom i biskupom, gubernatorom i senatorom, nawet samemu cesarzowi. Korespondował on z przywódcą Gotów Gainą, usiłując nawrócić go z arianizmu. Zdecydowanie potępił on prześladowanie Jana Chryzostoma przez cesarza Arkadiusza[5].

Święty Nil był jednym z czołowych pisarzy ascetycznych piątego stulecia. Był autorem dziewiętnastu ascetycznych traktatów, komentarzy do tekstów biblijnych i listów (ponad tysiąc) skierowanych do różnych współczesnych, w których interweniował w religijnych sporach tamtych czasów i udzielał rad ważnym osobistościom. Z jego pism opracowano później zbiór ascetycznych maksym (około dwustu). Treścią jego licznych pism były potępienia wszelkich występków, w tym szczególnie herezji i pogaństwa oraz nadużyć dyscypliny. Szeroko omawiał prawa i reguły ascetyzmu ze szczególnym uwzględnieniem maksym dotyczących życia zakonnego. Wśród jego dzieł wymienić można m.in. Peristeria, Tractatus de voluntaria paupertate, Liber de monastica exercitatione, Institutio ad monachos[6].

Jego ascetyczne traktaty zostały po raz pierwszy częściowo zredagowane przez Pierre'a Poussinesa (Paryż, 1639). Zbiór skompletowany został przez Josepha Marie de Suares (Rzym, 1673). W 1657 roku Poussines opublikował w Paryżu 355 listów grecko-łacińskich napisanych przez Nila. W 1668 roku Léon Allatius opublikował zbiór liczący 1061 listów.

Niektóre z dzieł przypisywanych dawniej Nilowi, okazały się dziełami Ewagriusza z Pontu[7].

Przypisy | edytuj kod

  1. Nil / Imiona świętych / DEON.pl, www.deon.pl [dostęp 2019-09-23]  (pol.).
  2. Nadejście Antychrysta. Proroctwo Św. Nila | Nacjonalista.pl, www.nacjonalista.pl [dostęp 2019-09-23]  (pol.).
  3. Tillemont, Mémoires pour servir à l'histoire ecclésiastique, XIV (Paris, 1693-1713)
  4. Nil / Imiona świętych / DEON.pl, www.deon.pl [dostęp 2019-09-23]  (pol.).
  5. Nadejście Antychrysta. Proroctwo Św. Nila | Nacjonalista.pl, www.nacjonalista.pl [dostęp 2019-09-23]  (pol.).
  6. Nil / Imiona świętych / DEON.pl, www.deon.pl [dostęp 2019-09-23]  (pol.).
  7. Nil / Imiona świętych / DEON.pl, www.deon.pl [dostęp 2019-09-23]  (pol.).
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Nil Synaita" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy