Nissan


Nissan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nissan (jap. 日産自動車株式会社 – Nissan Jidōsha Kabushiki-gaisha) – japoński producent samochodów i autobusów.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Początki przedsiębiorstwa sięgają roku 1911, kiedy to w Tokio Masujiro Hashimoto założył firmę automobilową Kwaishinsha. Zdobywszy doświadczenie w USA, konstruuje w Japonii pierwszy swój samochód osobowy o nazwie DAT. Ta nazwa to anagram pierwszych liter nazwisk ludzi wspierających ten projekt – Kenjiro Dena, Rokuro Aoyamy i Meitaro Takeuchiego. Słowo DATTO w języku japońskim znaczy „uciekający zając” i właśnie na maskach pierwszych modeli DAT-a i kilku późniejszych Datsunów widniała figurka biegnącego zająca. W roku 1919 w Osace powstała firma Jitsuyo Jidosha, która 7 lat później połączyła się z Kwaishinsha. W latach 30. pojawił się prototyp o nazwie Datson, którego nazwę później zmieniono na Datsun.

Po kolejnych zmianach 1 kwietnia 1934 roku nowe przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Nissan Motor Co. Ltd. Po wojnie firma wydostała się z kryzysu dzięki współpracy z brytyjskim Austinem i produkcji licencyjnych pojazdów. Wkrótce stała się drugim co do wielkości producentem samochodów w Japonii. W 1983 roku zaprzestano stosowania nazwy Datsun, a zaczęto używać Nissan, która do tej pory była zarezerwowana dla ciężarówek.

W 1989 roku Nissan stworzył nową markę samochodów luksusowych o nazwie Infiniti, przeznaczoną na rynek amerykański.

W 1999 roku 35% akcji Nissana kupiła francuska firma Renault. Za to po 3 latach, czyli w 2002 roku Nissan kupił 15% akcji Renault. Obecnie firma Renault posiada 43,4% akcji Nissan Motor Co. Ltd[2].

W 2010 roku Renault-Nissan Alliance rozpoczęło współpracę z Daimler AG[2].

Według badania waszyngtońskiej organizacji Good Jobs First koncern Nissan otrzymał ok. 1,8 mld dolarów dotacji z programów federalnych i stanowych w okresie 2010-2013 – co uplasowało go wśród 10 najbardziej dotowanych firm w USA[3].

W 2015 roku przedsiębiorstwo wyprodukowało ponad 5,1 mln pojazdów, co było najlepszym wynikiem w jej historii[4]. Nissan jest obecny w ponad 160 krajach i regionach.

Modele samochodów | edytuj kod

Osobowe | edytuj kod

Nissan Altima Nissan Bluebird Nissan Elgrand Nissan Maxima Nissan Micra Nissan President Nissan Qashqai Nissan Tiida

4x4 | edytuj kod

Nissan Navara

Dostawcze | edytuj kod

Nissan Cabstar z wysięgnikiem Nissan Interstar

Sportowe | edytuj kod

Nissan GT-R Nissan 370Z

Prototypy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Annual Report 2016, Nissan Motor Corporation (ang.). Nissan Motor Corporation. [dostęp 2016-11-30].
  2. a b NISSAN MOTOR Co., Ltd., NISSAN | CORPORATE INFORMATION | Renault-Nissan Alliance | Structure of the Alliance, www.nissan-global.com [dostęp 2016-11-30] .
  3. Philip Mattera: Subsidizing the Corporate One Percent: Subsidy Tracker 2.0 Reveals Big-Business Dominance of State and Local Development Incentives (ang.). Good Jobs First, Waszyngton, USA, luty 2014. s. 5. [dostęp 2014-03-18].
  4. Nissan production, sales and export results for December 2015 and calendar year 2015, „Nissan Online Newsroom” [dostęp 2016-11-30] .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Nissan Motor Company Kontrola autorytatywna (producent samochodów):
Na podstawie artykułu: "Nissan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy