No Pokies


No Pokies w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Lider ugrupowania, senator Nick Xenophon

No Pokies – nieformalne ugrupowanie polityczne działające w stanie Australia Południowa, założone w 1997 przez prawnika Nicka Xenophona. Według stanu na marzec 2012, stronnictwo posiada jednego przedstawiciela w Senacie Australii oraz dwóch w Radzie Ustawodawczej Australii Południowej. Popierani przez No Pokies kandydaci formalnie startują w wyborach jako bezpartyjny komitet wyborczy, jednak prowadzą wspólną kampanię wyborczą pod nazwą ugrupowania, przez co w odbiorze społecznym funkcjonują jako de facto partia.

Historia | edytuj kod

Nazwa No Pokies pojawiła się po raz pierwszy w 1997 roku jako hasło przewodnie kampanii wyborczej Nicka Xenophona, kandydującego wówczas z powodzeniem do Rady Ustawodawczej Australii Południowej[1]. W roku 2002 ugrupowanie bezskutecznie starało się powiększyć swój stan posiadania w tej izbie. W kolejnych wyborach w 2006 udało się mu uzyskać drugi mandat w Radzie, który objęła działaczka antynarkotykowa Ann Bressington. Również w 2006 lider No Pokies został wybrany do Senatu federalnego (objął mandat w 2007)[2], a jego miejsce w parlamencie Australii Południowej zajął John Darley.

Program | edytuj kod

Na wczesnym etapie swojego funkcjonowania, gdy No Pokies startowało w wyborach tylko na szczeblu stanowym, program ugrupowania sprowadzał się do jednego postulatu, którym była delegalizacja automatów hazardowych zwanych pokies, będących australijską wersją tzw. jednorękich bandytów[3]. Później, gdy stronnictwo postanowiło brać udział w wyborach federalnych (choć nadal wystawiając kandydatów tylko w stanie Australia Południowa), program został rozszerzony o takie hasła jak:

  • zwiększenie skuteczności ochrony konsumentów
  • decentralizacja (zwiększenie roli ustrojowej stanów kosztem rządu federalnego)
  • ratyfikacja protokołu z Kioto

Przypisy | edytuj kod

  1. About Me (ang.). nickxenophon.com.au. [dostęp 2012-03-29].
  2. Senator Nick Xenophon (ang.). aph.gov.au. [dostęp 2012-03-29].
  3. Poker Machines (ang.). nickxenophon.com. [dostęp 2012-03-29].
Na podstawie artykułu: "No Pokies" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy