Noble Willingham


Noble Willingham w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Noble Henry Willingham, Jr. (ur. 31 sierpnia 1931 w Mineola, zm. 17 stycznia 2004 w Palm Springs) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Odtwórca roli C.D. Parkera w serialu Strażnik Teksasu (1993-2001).

Życiorys | edytuj kod

W 1953 ukończył studia na Uniwersytecie Północnego Teksasu w Denton, a następnie uzyskał tytuł magistra psychologii edukacyjnej na Uniwersytecie Baylora w Waco. Służył w Armii Amerykańskiej w czasie wojny koreańskiej. Przez kilkanaście lat, zanim spełnił swoje marzenia o aktorstwie, był nauczycielem w Sam Houston High School w Houston, gdzie wykładał prawo i ekonomię. W 1970 wygrał casting do realizowanego w Teksasie filmu Petera Bogdanovicha Ostatni seans filmowy (1971) i zagrał w nim jedną z drugoplanowych ról. Dwa lata później ponownie zagrał u Bogdanovicha w filmie Papierowy księżyc (1973). Od tej chwili regularnie pojawiał się na ekranie, zarówno w filmach, jak i w produkcjach telewizyjnych. Jednakże największą popularność przyniosła mu rola u boku Chucka Norrisa w serialu TV Strażnik Teksasu. Willingham zagrał w nim C.D. Parkera; emerytowanego policjanta, a obecnie właściciela restauracji.

W 2000 wystartował w wyborach do Izby Reprezentantów z ramienia Republikanów. Został pokonany przez kandydata Demokratów Maxa Sandlina stosunkiem głosów 43% do 55%.

Zmarł nagle na zawał serca 17 stycznia 2004 w wieku 72 lat.

Został pochowany na Riverside National Cemetery w Riverside w Kalifornii.

Wybrana filmografia | edytuj kod

Filmy:

Seriale TV:

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Noble Willingham" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy