Noc na Karlštejně


Noc na Karlštejně w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Noc na Karlštejněczechosłowacki film muzyczny (mini musical) z 1973 roku.

Obsada | edytuj kod

Fabuła | edytuj kod

Akcja filmu rozgrywa się w murach zamku Karlštejn pod Pragą. Cesarz Karol IV wydał rozkaz zabraniający przebywaniu na zamku kobiet. Okazuje się, że przynajmniej dwie niewiasty mają zamiar złamać cesarski zakaz: córka kasztelana zamku i sama cesarzowa. Obie przedostają się do zamku w męskich przebraniach wywołując prawdziwy zamęt mimo szalonych wysiłków kasztelana starającego się nie dopuścić do skandalu, jakim byłoby znalezienie kobiet w zamku. Sprawę rzeczywiście udaje się zatuszować, choć goście cesarza (król Cypru i władca Bawarii) doskonale wiedzą, co się dzieje na zamku. W końcu cała sprawa wychodzi na jaw, a udobruchany cesarz zmienia zdanie.

Banalna fabuła filmu została błyskotliwie wykorzystana do pokazania wspaniałego wystroju zamku i skarbów, które niegdyś należały do czeskich władców. Film został zrobiony bardzo dobrze od strony technicznej, bardzo dobrze wykorzystano naturalne oświetlenie. W wielu momentach filmu pojawiają się wstawki prezentujące rozwijającą się na wiosnę przyrodę.

Muzykę do filmu napisał Karel Svoboda, jeden z najbardziej znanych i cenionych czeskich kompozytorów muzyki popularnej i filmowej.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Noc na Karlštejně" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy