Nof Ajjalon


Na mapach: 31°52′16″N 34°59′28″E/31,871111 34,991111

Nof Ajjalon w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nof Ajjalon (hebr.: נוף איילון) - religijna wieś położona w samorządzie regionu Gezer, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

Leży w Dolinie Ajjalon w Szefeli, przy kibucu Sza’alwim i na południe od miasta Modi’in-Makkabbim-Re’ut.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Osada została założona w 1994 z inicjatywy Arnona Rosenbluma. Początkowo była to spółka typu joint venture z kibucem Sza’alwim i tamtejszą jesziwą[1].

Edukacja | edytuj kod

W wiosce znajduje się uczelnia religijna dla chłopców i dziewcząt Torani Shalhevet, Jeshiva Gedolah i uczelnia talmudyczna dla mężczyzn Talmud Torah[1]. Szkoły zapewniają dużą różnorodność wykształcenia, a w okolicznych osiedlach istnieją różnorodne możliwości aktywności, takie jak np. pływanie, jazda konna, karate, teatr, komputery itp.[2].

Religia | edytuj kod

W Nof Ajjalon jest kładziony bardzo duży nacisk na życie religijne połączone z ideami Syjonizmu. Znajduje się tutaj 7 synagog: 2 aszkenazyjskie, 2 sefardyjskie, 2 mizrachijskie i 1 jemeńska[1].

Komunikacja | edytuj kod

Na południe od wioski przebiega autostrada nr 1 (Tel Awiw-Jerozolima), brak jednak bezpośredniego wjazdu na nią. Przez wioskę przebiega lokalna droga, którą jadąc na zachód dojeżdża się do kibucu Sza’alwim, a następnie do skupiska moszawów Miszmar Ajjalon i Kefar Bin Nun, natomiast jadąc na wschód dojeżdża się do drogi ekspresowej nr 3 (Aszkelon-Modi’in-Makkabbim-Re’ut).

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Tehilla - Places to Live: Nof Ajjalon (ang.). [dostęp 9 października 2008].
  2. Nof-Ayalon Real-Estate & Construction Company: Shalom and Welcome (ang.). [dostęp 9 października 2008].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Nof Ajjalon" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy