Nomad


Nomad w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nomad – polska grupa muzyczna wykonująca death metal, powstała 1994 roku w Opocznie. Do 2007 roku zespół wydał cztery albumy studyjne, które zostały pozytywnie ocenione zarówno przez publiczność jak i krytyków muzycznych. Formacji przewodzą wokalista Waldemar „Bleyzabel” Twardowski oraz gitarzysta Patryk „Patrick” Sztyber, który pozostaje jednym członkiem oryginalnego składu.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Paweł „Nameless” Mastalerz podczas koncertu we wrocławskim klubie Firlej 13 maja 2011 roku

Zespół powstał w 1994 roku w Opocznie w składzie: Christian (śpiew), Marek (perkusja), Herman (gitara basowa) i Patryk „Patrick” Sztyber (gitara)[2]. Wkrótce potem do zespołu dołączył drugi wokalista Waldemar „Bleyzabel” Twardowski, który występował wówczas w lokalnym zespole Putrefaction[2].

W 1996 roku grupa zarejestrowała demo zatytułowane Disorder. Kaseta została nagrana studiu Salman przez Rafała Salmanowicza[2]. Wkrótce potem do grupy dołączył drugi gitarzysta Dawid Brzozowski[2]. Natomiast nowym perkusistą został Piotr „Pienał” Pęczek[2].

W 1997 roku w olsztyńskim Selani Studio we współpracy z Andrzejem Bombą zespół nagrał pierwszy album zatytułowany The Tail of Substance, wydany nakładem własnym. Kaseta dzięki sponsorom ukazała się w nakładzie 1000 egzemplarzy[2].

Nagrania były promowane podczas trasy koncertowej w Polsce wraz z grupami Lux Occulta, Christ Agony, Hate i Heresy[2]. W międzyczasie grupę opuścił Christian. W roku 1998 w katowickim studio Alkatraz grupa nagrała cztery utwory, dzięki którym grupa podpisała kontrakt płytowy z wytwórnią Novum Vox Mortis.

W lutym 1999 roku Nomad zrealizował trzy utwory, które wraz z poprzednimi ukazują się na albumie pt. The Devilish Whirl. Płyta została zarejestrowana, zmiskowana i zmasterowana przez ówczesnego gitarzystę grupy Kat - Jacka Regulskiego[3]. Bleyzabel o współpracy Regulskim wypowiedział się w następujący sposób:

Masz rację, ta płyta posiada swoją aurę tajemniczości, postać Jacka Regulskiego pomogła nam się skoncentrować i jednocześnie rozluźnić, tak by praca w studio przebiegała w bardzo komfortowych warunkach. Jacek był bardzo dobrym gitarzystą i pomagał nam w stworzeniu wyśmienitych warunków do nagrywania i jak słyszysz płytę, to już wiesz, że brzmienie gitar i solówek (jedną zagrał nawet sam), to jego zasługa, ba, brzmienie całej płyty jest zasługą Jacka Regulskiego[2].

W 2001 roku do zespołu dołączył perkusista Dominik „Domin” Michałowicz występujący wówczas w formacji Soul Devourer. W roku 2002, w lubelskim Hendrix Studio muzycy zarejestrowali kolejny album zatytułowany Demonic Verses (Blessed Are Those Who Kill Jesus). Płyta została wydana w 2004 roku nakładem amerykańskiej wytwórni muzycznej Baphomet Records. Mastering kompozycji wykonał Grzegorz Piwkowski w High End Audio w Warszawie.

W kwietniu 2007 roku muzycy podpisali kontrakt z wytwórnią muzyczną Empire Records[4]. Czwarty album studyjny formacji zatytułowany The Independence of Observation Choice ukazał się w 2007 roku[5]. Nagrania zostały zarejestrowane pomiędzy lutym a majem 2006 roku w lubelskich Hendrix Studios we współpracy z Arkadiuszem „Maltą” Malczewskim[5]. Partie perkusji zostały nagrane na zestawie należącym do Zbigniewa „Inferno” Promińskiego z formacji Behemoth[6]. Mastering w październiku tego samego roku wykonał Jarosław „Smok” Smak w One Studio[5]. W 2010 roku formacja rozpoczęła prace nad piątym albumem studyjnym[7]. Premiera płyty zatytułowanej Transmigration of Consciousness odbyła się 21 marca 2011 roku[8].

Muzycy | edytuj kod

Tomasz „Hydrant” Łuczkowski podczas koncertu we wrocławskim klubie Firlej 13 maja 2011 roku

Dyskografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Nomad (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2010-02-09].
  2. a b c d e f g h NOMAD - Wywiad z Bleyzabel (pol.). www.metalcentre.pl. [dostęp 2010-11-23].
  3. Nomad (Pol) - The Devilish Whirl (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2010-11-23].
  4. Nomad z nowym kontraktem (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-11-23].
  5. a b c Nomad (Pol) - The Independence of Observation Choice (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2010-09-22].
  6. Nomad w „Thrash'em All” (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2010-09-22].
  7. Nomad w studiu (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-11-23].
  8. NOMAD „TRANSMIGRATION OF CONSCIOUNESS” (pol.). witchinghour.pl. [dostęp 2011-02-14].
  9. Nomad wyda EP-kę „Tetramorph” (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2015-06-26].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Nomad" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy