Noor (królowa Jordanii)


Noor (królowa Jordanii) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Noor z d. Lisa Najeeb Halaby (ur. 23 sierpnia 1951 w Waszyngtonie) – królowa Jordanii jako czwarta żona króla Husajna I (1936-1999).

Zarys biografii | edytuj kod

Jest córką Najeeba Halaby, z pochodzenia Syryjczyka, urodzonego w Dallas, pracującego w przemyśle lotniczym, i jego pierwszej żony – Doris Carlquist. Wychowywała i kształciła się w USA. Uczęszczała do National Cathedral School, a potem do Concord Academy w Massachusetts. W 1974 ukończyła architekturę i urbanistykę na Uniwersytecie Princeton. Pracowała w Jordanii przy rozbudowie lotniska w Ammanie. Tam poznała króla Husajna, za którego wyszła za mąż 15 czerwca 1978. Przed ślubem przeszła na islam i przyjęła imię: „Noor” (po arab. „światło”). Nazywa się ją często „Grace Kelly Bliskiego Wschodu”. Jest elegancka, zgrabna i wysoka (180 cm wzrostu – była znacznie wyższa od swojego męża).

Owdowiała w 1999. Znana z działalności społecznej na rzecz wzajemnego zrozumienia świata islamu i Zachodu, propagowania pokoju, rozwoju gospodarki oraz ochrony środowiska.

Obecnie pełni funkcję przewodniczącej międzynarodowego zrzeszenia szkół wyższych – United World Colleges.

Z Husajnem ma 4 dzieci:

Odznaczona m.in. duńskim Orderem Słonia w 1998[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. Ordensdetaljer (duń.). borger.dk. [dostęp 2015-05-27].

Bibliografia | edytuj kod

  • Królowa Noor. Autobiografia: opowieść o nieoczekiwanym życiu, Wydawnictwo „Albatros”, Warszawa 2003, ​ISBN 83-7359-031-5
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Noor (królowa Jordanii)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy