Norbertanki


Norbertanki w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Siostry norbertanki z klasztoru w Imbramowicach

Norbertanki, właściwie Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Regularnych Zakonu Premonstratensówkatolicki żeński zakon kontemplacyjny.

Został założony w 1120 roku przez świętego Norberta von Gennep z Xanten w Niemczech, do Polski sprowadzony w 1162. Mottem zakonu jest "Jedno serce i jedna dusza w Bogu". Propaguje on kult maryjny oraz kult Eucharystii.

Strój zakonny sióstr norbertanek składa się z białego habitu i czarnego welonu. Dom generalny zakonu ma swą siedzibę w Rzymie. Współcześnie w Polsce zgromadzenia norbertanek mieszczą się m.in. w Krakowie na Salwatorze przy ulicy Kościuszki (przy ujściu rzeki Rudawy do Wisły) i w Imbramowicach koło Olkusza, gdzie posiadają zabytkowy klasztor. Klasztor na Salwatorze został ufundowany przez szlachcica Jaksę Gryfitę. Jego imię do dziś nosi pobliska uliczka (łącząca ulicę Emaus i Królowej Jadwigi). Klasztor norbertanek były m.in. w Żukowie i Busku.

Zobacz też | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Norbertanki" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy