Norddeutscher Lloyd


Norddeutscher Lloyd w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Norddeutscher Lloyd – dawne niemieckie oceaniczne przedsiębiorstwo żeglugowe z siedzibą w Bremie[1].

Spółka założona została 20 lutego 1857 roku. Od początku istnienia podstawą jej działalności były pasażerskie przewozy transatlantyckie, głównie do Nowego Jorku i innych portów wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych[2]. W 1885 roku spółka zwyciężyła przetarg na przewóz poczty między Niemcami a Azją Wschodnią i Australią[1]. Rywalizowała z hamburskim HAPAG o pozycję dominującego przedsiębiorstwa żeglugowego w kraju, jak i na świecie, stanowiąc przedmiot dumy Cesarstwa Niemieckiego[2].

Na mocy postanowień kończącego I wojnę światową traktatu wersalskiego Norddeutscher Lloyd pozbawiony został całej floty, która posłużyła jako reparacje wojenne. Jej odbudowa nastąpiła w okresie międzywojennym[2]. Podczas II wojny światowej zatopione zostały 42 z 64 statków pełnomorskich należących do Norddeutscher Lloyd. Pozostałe odstąpione zostały po wojnie państwom alianckim[3].

W latach 50., po zniesieniu wprowadzonych po wojnie ograniczeń żeglugowych dla niemieckiej marynarki handlowej, Norddeutscher Lloyd we współpracy z HAPAG wznowiły połączenia na liniach transatlantyckich i dalekowschodnich. W 1970 roku, w odpowiedzi na zachodzące w świecie zmiany – wzrost popularności samolotów, konteneryzację w przewozach towarowych, oba przedsiębiorstwa połączyły się, tworząc spółkę Hapag-Lloyd[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Norddeutscher Lloyd, [w:] Brockhaus Enzyklopädie Online [online], Brockhaus [dostęp 2019-04-27]  (niem.).
  2. a b c d Shipping made in Hamburg – The history of the Hapag-Lloyd AG (ang.). Hapag-Lloyd. [dostęp 2019-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu.
  3. Our zero hour (ang.). Hapag-Lloyd. [dostęp 2019-04-27].
Kontrola autorytatywna (przedsiębiorstwo żeglugowe):
Na podstawie artykułu: "Norddeutscher Lloyd" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy