Norman Bel Geddes


Norman Bel Geddes w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Futurama zaprojektowana na Wystawę Światową w Nowym Jorku w 1939 Jeden z projektów Geddesa, retrofuturystyczny pojazd o kształcie kropli

Norman Melancton Bel Geddes (ur. 27 kwietnia 1893 w Adrian; zm. 8 maja 1958 w Nowym Jorku) – amerykański projektant teatralny i przemysłowy, który skupiał się na aerodynamice[1].

Geddes urodził się jako Norman Melancton Geddes w Adrian w stanie Michigan i wychował się w New Philadelphia w stanie Ohio[2]. Gdy ożenił się z Helen Belle Schneider w 1916 roku, oboje zmienili swoje nazwisko na Bel Geddes. Ich córką była aktorka Barbara Bel Geddes, która urodziła się w 1922 roku.

Rozpoczął swoją karierę projektując dla "Małego Teatru" Aline Barnsdall w Los Angeles w sezonie 1916-1917, następnie w 1918 projektował scenę dla Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Zaprojektował scenografię do wielu sztuk teatralnych takich jak Arabesque, The Five O'Clock Girl oraz It Happened on Ice, która wyprodukowana została przez Sonję Henie[3].

W 1927 roku otworzył własne studio, w którym zaprojektował wiele produktów komercyjnych w tym przedmioty codziennego użytku[4]. Był również autorem Futurama na Wystawę Światową w Nowym Jorku w 1939 przez którą chciał pokazać jak wyobraża sobie świat za 20 lat (1959-1960)[5]. Od tego pawilonu pochodzi nazwa serialu animowanego Futurama.

Przypisy | edytuj kod

  1. Donald H. Dyal, Norman Bel Geddes: Designer of the Future, Monticello, IL, Vance Bibliographies, 1983
  2. James Pylant: The Midwestern Roots of Barbara Bel Geddes ("Miss Ellie") (ang.).
  3. Bernhard Russell Works, Norman Bel Geddes: Man of Ideas, Madison, WI, University of Wisconsin Press, 1966.
  4. Adrian Tinniswood, The Art Deco House, Nowy Jork, Watson-Guptill, 2002; s. 20.
  5. Peter M. Wolf, The Future of the City: New Directions in Urban Planning, Nowy Jork, Watson-Guptill, 1974; s. 28.
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Norman Bel Geddes" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy